PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skanery wewnątrzustne prą naprzód

ms
28-11-2017, 11:39
Skanery wewnątrzustne prą naprzód Pobieranie wycisku 3D przy pomocy skanera (fot. Dentim Clinic)
- Technologia obrazowania 3D jest nie tylko dokładniejsza, a co za tym idzie lepiej odwzorowuje wnętrze jamy ustnej, ale - co równie ważne - eliminuje konieczność dość nieprzyjemnego pobierania wycisku w masie hydrokolidowej lub elastomerowej – mówi lek. dent. Kamil Stefański z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

W ciągu 1 sekundy skaner wychwycić może kilak tysięcy kadrów, tworząc stopniowo na ekranie monitora kolorowy obraz 3D z wnętrza ust.

Skaner jest wstanie wychwycić ok. 3,5 mln punktów danych na każdy łuk zębowy. Skanowanie zajmuje nie więcej niż 3 minuty. W tym czasie wykonuje się zdjęcia ukazujące ząb z każdej strony.

- Jest to bardzo precyzyjny obraz, na którym możemy zobaczyć m.in. budowę struktur anatomicznych zębów i dziąseł, kształt zębów, skalę ubytków czy wady zgryzu. Co ważne, taki obraz możemy oglądać ze wszystkich strony, lepiej oceniając stan zdrowia jamy ustnej, a także dokładniej planując leczenie. Specjalny program komputerowy z kolei sygnalizuje nam miejsca, w których są ubytki – mówi Kamil Stefański.

Mając tak stworzony model, dentyści mogą precyzyjniej projektować m.in. wypełnienia, mosty protetyczne (inlay, onlay), korony czy licówki. Cyfrowe obrazowanie znajduje także zastosowanie w planowaniu leczenia ortodontycznego oraz w leczeniu implantologicznym.

- Dziś możemy na przykład zaplanować kształt nowego zęba z dokładnością do kilku mikronów. Dzięki temu jest on anatomicznie lepiej dopasowany do zgryzu i jego indywidualnych cech, ale także do pozostałych zębów. Mosty protetyczne, które powstają w oparciu o cyfrowe wyciski są z kolei znacznie szczelniejsze, a przez to są miej odczuwalne dla osób, które je noszą  - mówi Kamil Stefański.

- Precyzyjne skanery 3D przyspieszają czas przygotowania planu leczenia ortodontycznego. Zeskanowane modele 3D zębów można od razu importować do nowoczesnych programów komputerowych przygotowanych dla projektowania leczenia ortodontycznego. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku aparatów nakładkowych, tzw. alignerów. Modele w kilka sekund trafiają do centrów obróbki, aby jeszcze tego samego dnia lekarz mógł przystąpić do planowania leczenia dla pacjenta – zapewnia Kamil Stefański.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
3D   aligner   protetyka stomatologiczna   skaner wewnątrzustny  

POLECAMY W SERWISACH