PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skaner wewnątrzustny CS 3500

ms
01-07-2014, 14:06
Skaner wewnątrzustny CS 3500 Skaner wewnątrzustny CS 3500 - lekki jak piórko. Na zdjęciu Michał Dragan, product manager w firmie Optident (foto: infoDENT24.pl)
Sformułowanie, że skaner wewnątrzustny CS 3500 firmy Carestream Dental jest lekki jak piórko, należy uznać za nadużycie, gdyż sprzęt ten waży dokładnie tyle co 290 g pierza, ale w porównaniu do wagi podobnej aparatury, pełniącej podobne funkcje w gabinecie stomatologicznym (ok. 20 kg) to praktycznie tyle co nic.

Michał Dragan, product manager w firmie Optident (wyłączny dystrybutor skanera CS 3500 firmy Carestream Dental na polskim rynku), nie bez przyczyny informuje, że model ten jest „bezwózkowy", a więc nie trzeba go - tak jak inny tego typu sprzęt - przetaczać na wózku.

Miniaturyzacja CS 3500 wynika m.in. z faktu, iż dane przesyłane przez skaner przetwarzane są przez oprogramowanie, które bez przeszkód można zainstalować na standardowym laptopie. Wcześniej na wózku umiejscowiony był m.in. komputer przystosowany w zasadzie tylko do współpracy ze skanerem.
Dzięki postępowi w tworzeniu oprogramowania, rejestrującego i przetwarzającego cyfrowy obraz przesyłany za pomocą łącza USB ze skanera, możliwe było wykorzystanie do obróbki danych standardowego laptopa. Oczywiście zoptymalizowanie algorytmów, służących do generowania cyfrowych obrazów dużej rozdzielczości, nie wpłynęło na obniżenie jakości uzyskiwanych wirtualnych modeli. Odwzorowanie rzeczywistych wymiarów na wirtualnym modelu odbywa się z dokładnością nie mniejszą niż 30 mikronów.
Ważne, że kolejne wersje oprogramowania są dla użytkowników CS 3500 oferowane bezpłatnie. Generowane pliki w formacie stl są akceptowane przez większość systemów dostępnych na rynku. Bez problemu zatem odbywa się m.in. komunikacja pomiędzy gabinetem dentystycznym a laboratorium z nim współpracującym.

Kolejna zaleta skanera CS 3500 to fakt, że jest on bezpudrowy. Wyeliminowanie uciążliwej dla pacjenta i lekarza dentysty operacji ma także kolosalne znaczenie przy minimalizowaniu czasu pracy ze skanerem.

Podstawową zaletą CS 3500 jest jednak łatwość jego użytkowania. Po pierwsze, skanerem tym w łatwy sposób można manipulować, trzymając go zarówno w lewej, jak i w prawej ręce. Grzałka, podwyższająca temperaturę lusterka, aby przeciwdziałać jego zaparowaniu, wbudowana jest w uchwyt skanera. Dzięki temu funkcja grzania może być wykorzystywana w trakcie całego procesu skanowania. Pamiętajmy, że we wcześniejszych modelach trzeba było końcówkę skanującą odkładać okresowo do stacji dokującej, aby podgrzać zaparowaną powierzchnię lusterka. To utrudniało pracę i wydłużało czas realizacji zdjęć.

Optymalizacji skanowania służy także fakt, iż całe sterowanie procesem odbywa się z pozycji skanera. Na uchwycie zlokalizowane są trzy podstawowe przyciski funkcyjne: „szczęka", „żuchwa" oraz „zgryz".

Zazwyczaj nadużywane określenie „intuicyjny" w tym przypadku wyjątkowo pasuje do scharakteryzowania zasad działania CS 3500. Wszelkie nieprawidłowości, uniemożliwiające skanowanie, natychmiast uwidaczniane są zarówno na ekranie monitora, jak i na uchwycie skanera świecącą się czerwoną diodą. W ten sposób sygnalizowane jest np. zbytnie drżenie ręki operatora. Wówczas automatycznie następuje zastopowanie skanowania. Podobnie pracę wstrzymuje nieprawidłowe położenie końcówki skanera.

Zeskanowany obraz w czasie rzeczywistym można obserwować na ekranie monitora. W razie konieczności wybrany fragment uzyskanego obrazu w kilka sekund zastąpić można nową wizualizacją. Skan, który edytuje się na ekranie monitora w formacie D3, automatycznie w wersji 2D archiwizowany jest na indywidualnym koncie pacjenta. Dokumentacja ta przesłana może być w dowolnym momencie zewnętrznemu laboratorium na przykład do przygotowania precyzyjnego modelu.

Współczesne systemy CAD CAM, współpracujące z takimi urządzeniami skanującymi jak to, umożliwiają lekarzowi dentyście samodzielne wykonanie uzupełnienia. Całkowity czas tego typu zabiegu skraca się coraz bardziej. Obecnie nierzadko udaje się zakończyć pracę w ciągu półtorej, dwóch godzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Optident   skaner   Michał Dragan  

POLECAMY W SERWISACH