PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Skaner 3D pomaga liczyć kanały korzeniowe

en
08-11-2016, 10:12
Skaner 3D pomaga liczyć kanały korzeniowe Kanał jeden, kanał drugi...(fot. pixabay)
Niespodzianka podczas leczenia endodontycznego, taka jak dodatkowy kanał może przewrócić do góry nogami najlepiej przemyślany plan leczenia. Ponad 40 proc. przypadków leczenia kanałowego musi zostać powtórzona z powodu przeoczonego korzenia. Nic więc dziwnego że trwają badania technologii pomocnej w określaniu liczby korzeni i dodatkowych kanałów.

Naukowcy z Paul Sabatier University Faculty of Dentistry, w Tuluzie we Francji, chcieli przekonać się czy obrazowanie z wykorzystaniem tomografii wiązki stożkowej (czyli skanera 3D) może być pomocne w określaniu liczby korzeni i dodatkowych kanałów, a także czy wykorzystując tą technologię uda się przewidzieć budowę kanałów na podstawie innych zębów tego samego pacjenta.  

Wizualizacja kluczem do sukcesu
Dr Paul Monsarrat badał już przydatność innych technik obrazowania jak mikroskopia elektronowa, czy mikrotomografia komputerowa w ocenie na ile zbliżona jest budowa kanałów korzeniowych różnych zębów tego samego pacjenta.

Tym razem, sprawdzając skuteczność obrazowania za pomocą skanera 3D, badał pacjentów w wieku od 20 do 88 lat, wśród uczestników badania było 53 kobiet i 49 mężczyzn, przeanalizował budowę 1200 zębów szczęki i równie dużo zębów żuchwy.

Okazało się, że w grupie górnych siekaczy i kłów tylko jeden procent zębów miał więcej niż jeden korzeń lub kanał, podczas gdy w dolnych już 11-13 proc. Zmiany w budowie były częściej spotykane w centralnych i bocznych dolnych siekaczach, a konkretnie:

- 11 proc. lewe centralne siekacze,
- 13 proc. prawe centralne siekacze,
- 12 proc. lewe boczne siekacze,
- 13 proc. prawe boczne siekacze.

Podobieństwa po sąsiedzku
Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w górnych przedtrzonowcach - zęby o dwóch korzeniach lub dwóch kanałach stanowiły 81-84 proc.,a  trzeci korzeń lub kanał widoczny był na 5 proc. zdjęć. Ponadto okazało się, że jeśli dodatkowy kanał został znaleziony w dolnym przedtrzonowcu, to istniało czterokrotnie większe prawdopodobieństwo, że także dolne siekacze i kły tego pacjenta mają nietypową liczbę korzeni lub kanałów. I vice versa, jeśli taka zmienność została odkryta w dolnych siekaczach i kłach, to także czterokrotnie rosło ryzyko większej liczby korzeni i kanałów w dolnych przedtrzonowcach.

Zupełnie inaczej ta zależność kształtowała się w zębach trzonowych. Jeśli dolne przedtrzonowce miały zróżnicowaną budowę, to metoda obrazowania 3D ujawniała, że dolne zęby trzonowe rzadziej były nietypowe pod tym względem. Ponadto ryzyko nietypowej budowy zębów trzonowych było o prawie połowę niższe u mężczyzn niż u kobiet uczestniczących w badaniu.

– Należy korzystać z aparatów o wielkości woksela 200 µm, przy mniejszej rozdzielczości dentysta może nie uzyskać obrazu, który rozwiałby jego wątpliwości co do budowy korzeni zęba. Najdokładniejszą techniką w pracy endodonty pozostaje mikroskop, zaś skanery 3D mogą dostarczać wstępnych wyników – podsumował swoje wyniki  pracy Paul Monsarrat.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
skaner stomaotologiczny   endodoncja   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH