PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

SIROInspect: Fluorescencja w służbie wykrywania próchnicy

23-11-2012, 05:56
SIROInspect: Fluorescencja w służbie wykrywania próchnicy (źródło: Sirona.com)
SIROInspect: Fluorescencja w służbie wykrywania próchnicy (źródło: Sirona.com)
W dzisiejszych czasach, wykrycie próchnicy nie powinno być dziełem przypadku. Przyglądając się sondzie SIROInspect, szczególną uwagę zwróciliśmy na funkcję zjawiska fluorescencji

Sonda do wykrywania próchnicy wykorzystuje technologię FACE (Fluorescence Aid Caries Excavation).
Fluorescencja jak to działa?
W dużym skrócie, fluorescencja, opiera się na pomiarze widma światła laserowego pochłanianego i odbijanego przez tkanki zęba. Technika wykorzystuje fakt, że w przypadku zmian próchnicowych zmienia się zakres widma emisji w stosunku do tej obserwowanej w przypadku zdrowych tkanek zęba. Na podstawie oceny przesunięcia maksimum widma można także wnioskować o stadium próchnicy i jej zasięgu.
SIROInspect jak to działa?
W przypadku sondy - teoria fluorescencji wydaje się być zdecydowanie bardziej skomplikowana niż praktyka. Praca z  SIROinspect jest naprawdę bardzo łatwa. Zmiana bakteryjna (próchnica) emituje światło czerwone, podczas gdy zdrowe szkliwo zęba świeci na zielono. Po naciśnięciu jednego przycisku od razu widać miejsce podlegające usunięciu.

Zaletą SIROInspect jest także zasilanie bateryjne, które pozwala stosować urządzenie  bezprzewodowo w każdym pomieszczeniu zabiegowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   diagnostyka próchnicy   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH