PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Selfie świetne w tropieniu powikłań po zabiegu stomatologicznym

smn
14-09-2017, 11:07
Selfie świetne w tropieniu powikłań po zabiegu stomatologicznym Selfie ma spory potencjał diagnostyczny, dowodzą badania (fot. pixabay)
Smartfony, a konkretnie wykonywane nimi selfie mają też duży potencjał jako narzędzie diagnostyczne, twierdzą naukowcy.

Naukowcy z Cleveland Clinic’s Department of Plastic Surgery badali, na ile można wykorzystać smartfony w protokole postępowania postoperacyjnego. Wybrali 57 pacjentów którzy przeszli zabiegi implantologiczne. Wszyscy mieli wykonywać zdjęcia operowanej okolicy smartfonem w ciągu 48-72 godzin po zabiegu i wysyłać je do swojego chirurga. Lekarz w odpowiedzi przesyłał sms-a lub dzwonił i instruował pacjenta, kiedy powinien przesłać następne zdjęcie i w jaki sposób powinien je wykonać.

Gdy stomatolog zdjęcia otrzymał, odpowiadał pacjentowi i oceniał postęp procesu gojenia się.
Następnie pacjenci wypełniali kwestionariusze, w których oceniali to doświadczenie.

Niemal wszyscy (96,2 proc.) uczestników, było bardzo zadowolonych, czuli się dobrze "zaopiekowani" i  pewni, że nic niepokojącego się nie zadzieje dzięki stałemu kontaktowi z chirurgiem. Co więcej, taki sposób monitorowania pozwolił chirurgom zauważyć w trzech przypadkach wczesne objawy powikłań.

- Nasze badanie, które nazwaliśmy  "program selfie" miało na celu nawiązanie kontaktu z pacjentem wcześniej, niż jest to zaplanowane w ramach rutynowej kontroli po zabiegu. To miało po pierwsze dać większe poczucie bezpieczeństwa pacjentom, ale też miało pozwolić na wychwycenie potencjalnych powikłań zanim jeszcze staną się poważnym problemem - wyjaśniał kierujący badaniem dr James Zins z Cleveland Clinic’s Department of Plastic Surgery.

Więcej: dentistry.co.uk

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
chirurgia stomatologiczna   badania naukowe   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH