• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu

js
31-07-2015, 12:02
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu Dentysta na wesoło? (foto: pixabay)
Z obserwacji lekarzy dentystów wynika, że pacjenci, którzy swobodnie siadają na fotelu dentystycznym, nie zdradzając przy tym żadnych oznak zdenerwowania, zdarzają się sporadycznie. Dlatego zastosowanie metody polegającej na podawaniu pacjentowi podtlenku azotu w trakcie trwającego zabiegu jest skuteczne praktycznie w każdym wypadku.

Oczywiście metoda ta jest szczególnie polecana osobom, które nie potrafią opanować paraliżującego strachu i gigantycznego stresu, szczególnie jeśli wynika on ze złych doświadczeń i wspomnień poprzednich wizyt. Ale nie tylko – również jest to sposób na skuteczne prowadzenie leczenia dzieci. Gaz rozluźnia, wprawia pacjenta – obojętnie – dużego czy małego – w przyjemny nastrój, któremu towarzyszy miłe uczucie pełnego relaksu i odprężenia.

- Gaz jest podawany za pomocą specjalnego urządzenia, które dozuje odpowiednią dawkę mieszanki – maksymalnie 70 proc.  podtlenku azotu i 30 proc. tlenu. To zatem więcej, niż ilość tlenu znajdująca się w powietrzu. Odbywa się to przy pomocy maseczki umieszczonej w obrębie nosa, a gaz rozweselający jest aplikowany przez cały czas trwania zabiegu – wyjaśnia Sylwia Dawidowicz z firmy Dentomax.

Już chwilę po zaprzestaniu podawania gazu, jego działanie ustaje w zasadzie natychmiast.

95 proc. podtlenku azotu zostaje usunięta z organizmu zaledwie po 5 minutach, zaś pozostałe 5 proc.  znika po kolejnych 20 minutach.

Maseczka w żaden sposób nie utrudnia przy tym zabiegu, nie ogranicza ruchów, ani nie jest dyskomfortowa – tak dla lekarza jak i pacjenta. Oczywiście pacjent, znajdujący się pod wpływem działania gazu, jest w pełni świadomy.

Podtlenek azotu jest de facto metodą premedykacji, a więc choć na każdego może działać z różną intensywnością, - nie zastępuje znieczulenia. Jednak jego właściwości sprawiają, że znosi dyskomfort związany z odczuwaniem niektórych bodźców, jakie zwykle towarzyszą w trakcie leczenia stomatologicznego.

Dr n. med. Barbara Szafrańska, która od lat zajmuje się tym zagadnieniem zarówno od strony teoretycznej, ale również w codziennej praktyce, wyjaśnia, że: - Sedacja to nic innego, jak obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości. 

Gaz rozweselający to zatem znakomity sposób na kompletną zmianę doświadczeń związanych z wizytami na fotelu dentystycznym. Jest polecany nie tylko tym, którzy naprawdę odczuwają ogromny strach przed leczeniem, ale w zasadzie dla każdego. Często decydują się na to pacjenci, którzy niejako prewencyjnie, na wszelki wypadek, chcą więc uniknąć negatywnych doświadczeń związanych z leczeniem. I nie ma przy tym znaczenia ani wiek, ani płeć pacjenta – zapewniają specjaliści z Dentomax.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sedacja wziewna   dentofobia   Dentomax  

POLECAMY W SERWISACH