PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Sedacja: mniejsze dawki dla mężczyzn

en
08-07-2016, 12:00
Sedacja: mniejsze dawki dla mężczyzn Kobiety wymagają więcej środków znieczulających (foto: pixabay)
Podczas zabiegów chirurgicznych mężczyźni wymagają mniejszych dawek środków anestetycznych niż kobiety - dowodzą naukowcy z Japonii w artykule opublikowanym w czasopiśmie Anesthesia Progress.

Wszczepianie implantu zwykle zajmuje więcej czasu niż ekstrakcja zęba i utrzymanie odpowiedniego stopnia sedacji podczas dłuższych procedur może być trudne. Stąd duże znaczenie precyzyjnego monitorowania stanu pacjenta. Zwykle ocenia się go na podstawie reakcji na polecenia słowne, obserwacji ciśnienia krwi, tętna i wysycenia hemoglobiny tlenem.

Zastosowanie analizy indeksu bispektralnego (BIS) do oceny znieczulenia w zabiegach stomatologicznych jest rzadkie z powodu wysokich kosztów, jednak pozwala przeprowadzić zabieg komfortowo i bezpiecznie dla pacjenta.

W japońskim badaniu wzięło udział 125 pacjentów (36 mężczyzn i 89 kobiet; średnia wieku 56,4 lat). Poddano ich sedacji podczas wszczepiania implantów, które przeprowadzano w Okayama University Hospital od kwietnia 2009 r. do marca 2013 r. Tempo dożylnego podawania  propofolu (zmienne w zależności od płci, wieku, masy ciała pacjenta i długości trwania zabiegu) było tak dobrane, by BIS utrzymywał się na poziomie wartości 70-80. 

Okazało się, że w porównaniu z mężczyznami kobiety potrzebują większych dawek propofolu, by uzyskać odpowiedni stopień sedacji podczas trwania zabiegu.

Sedacja jest bardzo przydatna podczas średnio inwazyjnych zabiegów chirurgii stomatologicznej – zmniejsza lęk i stres, a także zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu. To znaczne korzyści i dla pacjenta i dla chirurga, jednak przy głębszej sedacji mogą pojawić się problemy z oddychaniem oraz długim okresem, potrzebnym do odzyskania pełnej świadomości.

Więcej: anesthesiaprogress.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
chirurgia stomatologiczna   implanty   sedacja  

POLECAMY W SERWISACH