PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

SCBI - jeszcze krótsza sterylizacja

05-08-2013, 00:01
SCBI - jeszcze krótsza sterylizacja (fot. sxc.hu)
SCBI - jeszcze krótsza sterylizacja (fot. sxc.hu)
FDA (Food and Drug Administration) dopuściła do obrotu test skuteczności medycznej urządzeń do sterylizacji parowej. Genetycznie zmodyfikowane bakterie dostarczają wyniki już w dwie godziny.

Nowa metoda badania - Verify Cronos Self Contained Biological Indicator (SCBI), skraca ustalanie, czy sterylizacja parą wodną narzędzi medycznych wielokrotnego użytku jest skuteczna. To pierwszy biologiczny wskaźnik, który daje wyniki już w ciągu dwóch godzin. Naturalne bakterie w tych samych warunkach, potrzebują około 24 godzin, aby wskazać, czy sterylizacja się udała.

Podobnie jak w innych tego typu testach, SCBI składa się z fiolki zawierającej wysuszone zarodniki z odpornych na działanie bakterii stearothermophilus geobacillus. Jednak bakterie SCBI są genetycznie przystosowane do produkcji enzymu, który fluoryzuje. Jeśli bakterie przetrwają sterylizację, enzym widoczny jest już po 2 godzinach już wtedy widać, że sterylizacja się nie udała.

Sterylizacja parowa jest jedną z metod sterylizacji narzędzi medycznych wielokrotnego użytku. Polega na umieszczeniu urządzeń medycznych w komorze szczelnie wypełnionej parą. Szczególne warunki, takie jak: temperatura, czas ekspozycji i ciśnienie w komorze zabijają mikroorganizmy obecne w jednorazowych urządzeniach medycznych.

Podobnie jak w innych testach biologicznych, SCBI składa się z fiolki zawierającej wysuszone zarodniki z odpornych na działanie bakterii stearothermophilus geobacillus. Po zakończeniu cyklu sterylizacji zarodniki są inkubowane w podłożu "odtwarzania" cieczy, która stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii, które przeżyły, co świadczy o nieudanym procesie sterylizacji.

- To jest nowe i innowacyjne wykorzystanie technologii rekombinacji DNA w badaniach biologicznych wskaźników - ocenił Christy Foreman, dyrektor Biura Oceny urządzeń w FDA Centrum dla Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego. - Poprzez zapewnienie szybszego potwierdzenia sterylizacji, innowacja ta może pomóc zapewnić personelowi medycznemu w placówkach opieki zdrowotnej szybszy zwrot wysterylizowanych narzędzi wielokrotnego użytku - dodaje.

Badania przeprowadzono na ponad 300 testach. Ich wyniki potwierdzono w późniejszych badaniach: próbki, które fluorowały po dwóch godzinach wykazały również dodatni wzrost w teście siedmiodniowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH