PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Sam sobie wyleczył wadę zgryzu

ms
21-03-2016, 08:38
Sam sobie wyleczył wadę zgryzu Jak Amos Dudley prostuje sobie zęby
Śmiać się, wzruszyć ramionami, czy podziwiać? Amos Dudley ma 23 lata, jest studentem, uczelni technicznej, sam zaprojektował aparat ortodontyczny, wydrukował go na drukarce 3D i zastosował skuteczne leczenie.

Młody Amerykanin od dzieciństwa miał problem z krzywymi zębami. Chciał poddać się leczeniu ortodontycznemu, jednak koszt aparatu (kilka tysięcy dolarów, powiększony o podobną kwotę, przeznaczoną na wizyty u ortodonty) okazał się zbyt wysoki.

Amos Dudley postanowił więc do poprawy uśmiechu wykorzystać swoje umiejętności inżynierskie. Zaprojektował dwanaście aparatów ortodontycznych, każdy model na inny etap leczenia. Dobrał odpowiednie tworzywo z certyfikatem dopuszczającym materiał do stosowania wewnątrz jamy ustnej (np. w formie sztucznej szczęki).

Jako student Instytutu Technologii  w New Jersey miał dostęp do zaawansowanych drukarek 3D, wykorzystał ten potencjał i w kilka godzin wydrukował cały zestaw do samodzielnego prostowania zębów.

Trudno ocenić czy system ten jest wartościowy pod względem medycznym, pod względem finansowym z pewnością nie można mu nic zarzucić. Aparat ortodontyczny, wydrukowany na drukarce 3D, kosztował Amosa Dudley’a … 60 USD.

Nic dziwnego, że domorosły ortodonta zasypany został prośbami o wydrukowanie podobnych aparatów. Tysiące osób chciało skorzystać z pomysłu 23-letniego Amerykanina.

Amos Dudley studzi emocje i mówi: nie róbcie tego w domu, to zbyt duża odpowiedzialność, nie jestem dentystą, nie mam odpowiedniej wiedzy i nie chcę, aby moje znikome doświadczenie sprawiło więcej kłopotów niż przyniosło korzyści.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
drukarki 3D   aparat ortodontyczny   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH