PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Salami i masło dla zdrowych zębów

smn
03-11-2017, 11:39
Salami i masło dla zdrowych zębów Suplementy diety w profilaktyce próchnicy mogą mieć dużą rolę (fot. pixabay)
Szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarczają, aby zęby były zdrowe. Trzeba jeszcze dbać o dostarczanie witamin, a ich źródła mogą być tak nieoczekiwane jak salami i masło, twierdzi australijski dentysta Steven Lin.

Każdy pacjent, poza rekomendowanym czyszczeniem zębów, powinien dbać szczególnie o jedzenie pokarmów zawierających cztery witaminy, kluczowe w profilaktyce próchnicy.
Bowiem właściwa dieta to jedyny sposób na utrzymanie zdrowych i odpornych na procesy próchnicotwórcze zębów, jak twierdzi Steven Lin, autor mającej się ukazać w przyszłym roku książki - Dental Diet. 

Złe żywienie, oprócz uwarunkowań genetycznych, to właśnie przyczyna, z powodu której osoby utrzymujące wzorową higienę jamy ustnej nadal mają problem z próchnicą.

A te cztery kluczowe substancji, ze stomatologicznego punktu widzenia, to witaminy A, K2, D i E, niestety współczesna dieta przyczynia się do ich niedoborów w organizmie.

Bez odpowiedniego poziomu witaminy A ślina nie jest produkowana w wystarczającej ilości, aby wypłukiwać patogenne mikroorganizmy z jamy ustnej. 

Witamina D z kolei zapewnia zdrową mocną tkankę kostną, w tym także zębów. Na tym jednak rola tej substancji się nie kończy. Zęby mają własny niewielki "układ odpornościowy", czyli komórki zwane odontoblastami. Odontoblasty wytwarzają zębinę i bez nich nie jest możliwa regeneracja zęba.

Z kolei  bez witaminy K2 suplementacja wapniem mija się z celem. Rolą tej witaminy jest kierowanie jonów wapnia we właściwym czasie we właściwe miejsce. Jeśli występuje niedobór tej substancji przyjmowanie wapnia powoduje, że zostaje on przetransportowany do nerek i naczyń krwionośnych zamiast do zębów.

I jeszcze witamina E - czyli silny antyoksydant, który utrzymuje odpowiedni poziom bakterii w jamie ustnej.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
witamina D   dieta   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH