PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Roman Borczyk: próchnica utrudnia rozwój psychomotoryczny

ms
17-08-2017, 08:03
Roman Borczyk: próchnica utrudnia rozwój psychomotoryczny lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej (foto: archiwum).
- Przedwczesna utrata zębów prowadzi do zaburzenia rozwoju kości a w konsekwencji do zaburzenia toru oddechowego, co ogranicza rozwój psychomotoryczny– przestrzega lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Dentysta tłumaczy, że nieprawidłowy zgryz, często związany z przedwczesną utratą zębów, powoduje przeniesienie zaburzonych sił żucia za pośrednictwem kości na strukturę zwaną "sierp mózgu". Jest ona odpowiedzialna za produkcję płynu mózgowo - rdzeniowego oraz odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Dokładne konsekwencje są przedmiotem najnowszych badań naukowych. - Wiemy już, że istnieje związek z nieprawidłowym zgryzem a stwardnieniem rozsianym - dodaje Roman Borczyk.

Tymczasem, jak pokazują wyniki badań zrealizowanych przez Akademię Zdrowego Uśmiechu, działającą na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk, ponad 58 proc. z przebadanych 38,5 tys. przedszkolaków ma próchnicę. Problem dotyczy średnio dwóch zębów stałych oraz pięciu zębów mlecznych.

Nowoczesne metody leczenia
Ozonowanie, bazuje na silnych właściwościach utleniających, jakie posiada ozon. Kontrolowane wykorzystanie  ozonu pozwala zlikwidować bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy. Tlen pobierany jest z powietrza przez urządzenie zwane ozonatorem, a następnie zmieniany w ozon, który aplikowany jest na leczone zęby specjalnym rękawem.

- Zabieg trwa jedynie kilkanaście sekund, a jego rezultaty są w pełni satysfakcjonujące – wyjaśnia Roman Borczyk. 

- Ozonowanie pozwala usunąć do 99,9 proc. bakterii wywołujących próchnicę. Aby efekt był optymalny, pacjentom podaje się preparaty mające na celu stymulację remineralizacji szkliwa. Cały proces twardnienia i remineralizacji w przypadku próchnicy obejmującej korzenie i bruzdy zębów stałych trwa około 4-12 tygodni – dodaje Roman Borczyk.

Do walki z próchnicą można również zastosować nanocząstki, które tworzą unikatową powłokę i zabezpieczają leczone zęby przed rozwojem próchnicy wtórnej. 

- Nanocząstki srebra i złota wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, dodatkowo wpływają korzystnie na połączenie wypełnień z tkankami zęba, co przedłuża trwałość leczenia – mówi  Roman Borczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Roman Borczyk   ozonoterapia   nanomateriały  

POLECAMY W SERWISACH