PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rola NLPZ w leczeniu kanałowym zęba

ms
14-06-2017, 12:03
Rola NLPZ w leczeniu kanałowym zęba Oddziaływanie na ból po leczeniu endodontycznym (foto: pixabay)
Czy NLPZ mają istotne znaczenie w uśmierzaniu bólu w przypadku leczenia kanałowego zębów? To zagadnienie analizowała grupa pracowników uniwersytetu medycznego w Teheranie.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (wspomagane środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, jak paracetamol – w przypadku uczulenia na NLPZ) są ważnymi medykamentami uśmierzającymi ból wynikający z endodontycznego leczenia – przyznają autorzy badania.

Analizę przeprowadziła grupa pracowników, którymi kierował prof. Armin Shirvani z Iranian Center for Endodontic Research at Shahid Beheshti University of Medicine Sciences w Tehrannie. Wyniki ich badań opublikowano w Journal of Oral Rehabilitation (23 maja 2017).

Prowadzący analizy napisali, że niektóre badania nie wykazują pożądanego wpływu NLPZ na stan odczuwania bólu przez pacjentów (w porównaniu do placebo). Analizowano ordynowanie NLPZ przed, w trakcie i po zabiegu kanałowego leczenia zęba.

Ocenie podlegał poziom odczuwania bólu w trakcie 24 godzin po wykonanej procedurze, której podlegały osoby w wieku powyżej 15 lat.

W ocenach uwzględniono 27 badań, z udziałem 2188 pacjentów. W niektórych próbach randomizowanych stosowano także placebo. W ośmiu analizach aplikowano leki bezpośrednio przed leczeniem endodontycznym, w dwóch w trakcie, a w dziewięciu – po.

Pojedyncza dawka leku podawana była w 24 badaniach, a zwielokrotniona – w 3. Monoterapię stosowano w 22 badaniach, a kombinowaną - w pozostałych.

W przypadku 8 analiz poziom badania bólu określano bezpośrednio po leczeniu kanałowym, w 20 – po 6 godzinach, w 15 – po 12 godzinach i kolejnych 15 - po 24 godzinach (w części przypadków analizy prowadzono kilkukrotnie).

Okazało się, że najlepsze rezultaty w uśmierzaniu bólu notowano w przypadku indometacyny i rofekoksybu (wycofany ze względu na działania uboczne) stosowanych bezpośrednio po leczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   endodoncja   leczenie kanałowe  

POLECAMY W SERWISACH