PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Robert A. Beksiński: EDM odłożona? To najlepszy czas na decyzje w sprawie zakupu systemu

Mirosław Stańczyk
04-02-2014, 07:30
Robert A. Beksiński: EDM odłożona? To najlepszy czas na decyzje w sprawie zakupu systemu Robert A. Beksiński: EDM odłożona? To najlepszy czas na decyzje w sprawie zakupu systemu
Dla tych, którzy niechętnie wypatrują czasów, gdy w gabinetach dentystycznych zacznie królować niepodzielnie elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) - mamy dwie wiadomości: jedną złą, drugą dobrą. Zła to taka, że póki co, wciąż obowiązuje data 1 sierpnia 2014 r., dobra to ta, że na 99,9 proc. wkrótce przestanie być aktualna. O wymogach dotyczących EDM mówi Robert Beksiński z firmy Ericpol.

Robert A. Beksiński, Sektor Aplikacji Medycznych firmy Ericpol: od EDM nie ma odwrotu. Na pewne rozwiązania informatyczne trzeba się zdecydować. Nie warto tego robić „za pięć dwunasta". Być może nie będzie wówczas drożej, choć jest to wysoce prawdopodobne. Nie ma zbyt dużej liczby wysokokwalifikowanych pracowników firm informatycznych zajmujących się branżą medyczną. W warunkach dramatycznie zwiększonego popytu może się okazać, że nie wszyscy klienci uzyskają na czas fachową poradę przed zakupem systemu i otrzymają należytą pomoc w jego wdrożeniu po zakupie, nie mówiąc już o przeprowadzeniu potrzebnych szkoleń.

Wszystkich, a więc i lekarzy dentystów obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 roku, które dopuszcza możliwość prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Oczywiście można robić to i w sposób tradycyjny, w formie papierowej.
Z kolei wymogi ustawowe z 28 kwietnia 2011 roku mówią wprost, że od 1 sierpnia 2014 roku powstaje dla wszystkich obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami prawa, które odsuną w przyszłość wprowadzone rozwiązania. Wynika tak z naszych licznych rozmów z osobami zajmującymi się tą sprawą.
Ministerstwo Zdrowia zakłada zmiany terminów obligatoryjnej cyfryzacji obiegu dokumentacji w ochronie zdrowia. Oczekuje się, że e-recepty zaczną powszechnie obowiązywać od sierpnia 2016 roku, e-skierowania - od marca 2017 roku, a pozostała dokumentacja - dopiero od sierpnia 2017 roku. Zastrzegam oczywiście, że jest to domniemanie, iż tak będzie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre rozwiązania informatyczne stopniowo wprowadzane są w życie nie od dzisiaj.

Od 1 stycznia 2012 r. „zinformatyzowano" informację z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL) poprzez wprowadzanie co 2 miesiące nowej listy leków refundowanych, która wprost się do niej odwołuje poprzez zapis: „we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji".

Jeśli chodzi o e-rejestrację to obowiązuje ona zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 19 kwietnia 2013 r. w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego2) (Dz. U. 13.516 z dnia 29 kwietnia 2013 r.), które weszło w życie 14 maja 2013 r. - oficjalnie, to od tej daty należy prowadzić e-rejestrację.

POLECAMY W SERWISACH