PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Restytucja szkliwa puka do drzwi gabinetów stomatologicznych

ms
20-11-2015, 11:02
Restytucja szkliwa puka do drzwi gabinetów stomatologicznych Wyleczą szkliwo? (foto: freedigitalphotos)
Co i raz zapowiadany jest przełom w walce z próchnicą, tym razem na podstawie badań nad MMP-20 oświadczenie takie wydali naukowcy z Herman Ostrow School of Dentistry (USC).

Jak wiadomo enemelizyna (MMP-20), enzym umiejscowiony głównie na nowo powstałym szkliwie, hydrolizuje amelogeninę. Brak tego enzymu wywołuje problemy związane z prawidłowym rozwojem szkliwa.  Wiadomo także, że amelogenina zaangażowana jest w amelogenezę, odpowiedzialną za rozwój szkliwa zębów. Naukowcy zbadali, iż rozwijające się ludzkie szkliwo zawiera 30 proc. białka, z czego 90 proc. stanowi amelogenina właśnie.

Dokładna rola amelogeniny w regulacji procesu mineralizacji szkliwa jest jednak nieznana, tak jak procesy w wyniku których białka macierzy zewnątrzkomórkowej oraz ameloblastyna, enamelina i tuftelina  mineralizują szkliwo do wysoko zorganizowanej macierzy zbudowanej z pryzmatów.

Okazuje się, że dzięki dokonaniom naukowców z Herman Ostrow School of Dentistry (University of Southern California) ostatnie zdanie, mówiące o niewiedzy, nie jest już prawdziwe. Tak przynajmniej twierdzi kierująca badaniami prof. Janet Moradian-Oldak z USC. Uczona zajmuje się procesami wzrostu szkliwa od ponad 20 lat. Wie zatem o tym zjawisku niemal wszystko, teraz ujawnia, że jej wiedza może przynieść przełom w stomatologii.

Podstawowe tezy naukowej pracy zawarte zostały w Journal of Biomedical Engineering and Informatics z 2 listopada 2015 r. Prof. Janet Moradian-Oldak twierdzi, że jej zespołowi (wraz ze specjalistami Center for Craniofacial Molecular Biology USC) udało się opracować żel stworzony m.in. w oparciu o wspomniane enzymy i białka, dzięki któremu niepożądane rezultaty, spowodowane procesami powodującymi zmiany próchnicowe, udaje się nie tylko zatrzymać, ale także odwrócić. W jakim stopniu? Naukowcy UCS zapewniają, że zarejestrowali 70 proc. redukcję niepożądanych zmian.

Nasza formuła oparta jest na zupełnie innym schemacie działania niż dotychczas dostępne na rynku pasty czy płyny do płukania, które nie rozwiązują problemu, a jedynie powodują to, że ich użytkownik w mniejszym stopniu odczuwa skutki postępującego procesu.

Biozgodny i biodegradowalny żel, oprócz podstawowych zalet, ma także właściwości przeciwbakteryjne, co jest istotne w procesie jego aplikowania.

Póki co Food and Drug Administration nie daje żadnej opinii o regenerującym żelu z USC. Nie mogło być inaczej, skoro preparat znajduje się w stadium badań przedklinicznych. Prof. Moradian-Oldak utrzymuje, iż niebawem żel jej autorstwa będzie można powszechnie stosować np. podczas snu, np. w formie nasączanych nakładek na zęby.

Czekamy.

Więcej: medicalnewstoday

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   nauka   pasta do zębów  

POLECAMY W SERWISACH