PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ratunek dla martwego zęba

ms
26-01-2018, 14:23
Ratunek dla martwego zęba Czy istnieje koło ratunkowe, gdy ząb martwy źle wyleczony? (foto: pixabay)
Dokładna dezynfekcja systemu kanałów korzeniowych jest podstawą osiągnięcia dobrych rezultatów leczenia, co robić w przypadku zębów martwych, leczonych niegdyś mniej precyzyjnymi metodami – radzi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

W przypadku martwych zębów oczywiście nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Dokładne oczyszczenie kanałów z ozonowaniem (w końcowym etapie) oraz zastosowanie nanocząstek złota i srebra, uniemożliwiających wzrost bakterii, daje dużą szansę na uratowanie zęba.

- W celu uzyskania pewności, że w kanałach, nawet tych najdrobniejszych, nie pozostały bakterie dobrze jest zastosować ozon, a więc gaz o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Ozon dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, do których często nie docierają płyny płuczące – wyjaśnia Roman Borczyk.

Przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikowany jest nowoczesny preparat, który zawiera w składzie nanocząstki srebra i złota, chroniące ząb przed rozwojem bakterii.

- Dzięki temu zapobiegamy ponownemu pojawieniu się stanu zapalnego w leczonym zębie. Jeśli po leczeniu kanałowym zmiany zapalne wokół wierzchołków korzeni nie cofają się, wówczas wykonuje się dodatkowy zabieg resekcji korzeni zęba - dodaje Roman Borczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
endodoncja   Roman Borczyk   leczenie kanałowe  

POLECAMY W SERWISACH