• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak trzustki zależy od bakterii jamy ustnej

we
25-04-2016, 10:59
Rak trzustki zależy od bakterii jamy ustnej Zdrowe usta to warunek ogólnego zdrowia (fot. pixabay)
Naukowcy dowiedli kolejnego związku między chorobą nowotworową a bakteriami w jamie ustnej. Obecność gatunków bakterii, powodujących paradontozę, może wskazywać na zwiększone ryzyko raka trzustki – nowotworu, który często długo rozwija się bezobjawowo.

To pierwsze badania, które bezpośrednio dowiodło związku pomiędzy chorobami dziąseł, złym stanem jamy ustnej a rakiem trzustki. Do tej pory naukowe wyniki wskazywały na to, że niektóre bakterie, żyjące w jamie ustnej, mogą grać pewną rolę w inicjowaniu choroby nowotworowej.

Kierująca tym badaniem epidemiolog Jiyoung Ahn z New York University School of Medicine ocenia, że charakterystyczne zmiany mikrobiomu jamy ustnej są równie poważnym czynnikiem ryzyka zachorowania jak starszy wiek, płeć (mężczyźni chorują częściej niż kobiety), palenie papierosów i przypadki raka trzustki w najbliższej rodzinie.

Osoby, które brały udział w badaniu uczestniczyły w większym, trwającym 10 lat, badaniu ryzyka zachorowania na raka. Jednym z jego etapów było pobieranie wymazu z jamy ustnej. W trakcie trwania badania odnotowywano każdy przypadek zachorowania na chorobę nowotworową.

Naukowcy porównali bakterie z jamy ustnej pobrane od 361 mężczyzn i kobiet (zanim zachorowali na raka trzustki) z próbkami pochodzącymi od 371 osób, które pozostały zdrowe.
Okazało się, że obecność bakterii Porphyromonas gingivalis wiązała się ze wzrostem ryzyka zachorowania na ten nowotwór aż o 59 proc. Niewiele mniej bo o 50 proc. podnosił ryzyko jeszcze jeden gatunek - Aggregatibacter actinomycetemcomitans (w porównaniu z osobami, które bakterii tych nie miały). Oba gatunki powodują paradontozę.

W badaniu nie uwzględniono osób, które zachorowały na raka trzustki w ciągu dwóch lat od badania mikrobiologicznego. W ten sposób wykluczono możliwość, że to choroba nowotworowa stała się przyczyną obecności P. gingivalis i A. actinomycetemcomitans.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie otworzy drogę do lepszej diagnostyki, a więc skuteczniejszej terapii stosowanej we wcześniejszym etapie rozwoju raka trzustki.

Więcej: medicalnewstoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH