PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak piersi: kolejny trop w kierunku jamy ustnej

kan
13-12-2017, 08:00
Rak piersi: kolejny trop w kierunku  jamy ustnej (fot. pixabay)
Jest kolejny dowód na to, że przeciągły stan zapalny, którego źródłem są zainfekowane dziąsła może powodować raka piersi.

- Nasze badania potwierdzają teorię, że bakterie z jamy ustnej mogą wnikać do układu krwionośnego i oddziaływać na tkankę sutka. A to oznacza, że choroby dziąseł mają znaczący wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Na podstawie uzyskanych wyników można zakładać, że zaawansowana choroba dziąseł jest związana z przypadkami raka piersi co dzieje się poprzez rozprzestrzenianie się infekcji i stanu zapalnego, które mają początek w jamie ustnej - podsumował badanie dr Nigel Carter prezydent Oral Health Foundation. 

Badanie przeprowadzono w Federal University of Santa Maria Dental School w Brazylii. Wzięło w nim udział 67 kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi i 134 zdrowych pacjentek oddziału ginekologii  University Hospital of Santa Maria, w latach 2013-2015. Kobiety, stanowiące grupę kontrolną, starannie dobierano (różnica wieku nie większa niż 2 lata) oraz  palenie papierosów (nigdy nie palące, palące w przeszłości, aktualnie palące).  Analiza statystyczna wykazała, że kobiety z paradontozą miały dwu- trzykrotnie wyższe ryzyko raka piersi niż te ze zdrowymi dziąsłami.

- Ważne jednak, aby pamiętać, że nie ma dowodów na to, iż choroba dziąseł jest przyczyną nowotworu piersi. Te wyniki nadal pozostają tylko dowodem na istnienie powiązania i żeby wyjaśnić co za nim stoi potrzebne są kolejne badania  - podkreślał dr Carter.

Badanie zostało opublikowane w Community Dentistry and Oral Epidemiology.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH