• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak jamy ustnej w natarciu

smn
05-01-2017, 09:49
Rak jamy ustnej w natarciu Brytyjscy dentyści mają coraz więcej pacjentów z rakiem jamy ustnej (fot. pixabay)
Najnowsza analiza dla Wielkiej Brytanii wskazuje na niepokojący wzrost zachorowań na raka jamy ustnej, w ciągu ostatnich dwóch dekad - aż o 68 proc.

Zachorowalność rośnie zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet (w populacji młodych osób i tych w podeszłym wieku). Wśród nowotworów jamy ustnej są rak wargi, języka, dziąseł, migdałków oraz gardła.

Dla mężczyzn poniżej 50. roku życia zachorowalność w skali roku wzrosła z poziomu 340 - 350 przypadków do 640 - 650. Dla mężczyzn po pięćdziesiątce wzrost ten jest jeszcze bardziej wyraźny, z 2100 do 4400 przypadków rocznie, a więc ponad 100 proc.

Rak jamy ustnej jest bardziej rozpowszechniony wśród mężczyzn jednak podobną prawidłowość odnotowano także dla kobiet - poniżej 50 roku życia zachorowalność wzrosła o 87 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, ze 160 przypadków do 300 każdego roku, dla kobiet po 50 roku życia wzrost ten wynosi aż 100 proc. (z 1100 do 2200 przypadków).

Blisko 9 na 10 przypadków wiąże się ze złym trybem życia . Palenie tytoniu jest najpoważniejszą z przyczyn, odpowiada za 65 proc. zachorowań. Inne czynniki ryzyka to spożycie alkoholu, dieta uboga w warzywa i owoce oraz wirusowe infekcje HPV.

Organizacja Cancer Research UK do spółki z British Dental Association stworzyła specjalne materiały, które mają pomagać lekarzom rodzinnym, dentystom, pielęgniarkom i higienistkom trafnie rozpoznawać pierwsze oznaki choroby.

Dla powodzenia leczenia raka jamy ustnej bardzo ważna jest wczesna diagnoza, daje 90 proc. szansę całkowitego wyleczenia.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH