PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak jamy ustnej vs. dentysta

04-02-2013, 00:14
Rak jamy ustnej vs. dentysta
Rak jamy ustnej vs. dentysta
4 lutego, czyli Światowy Dzień Walki z Rakiem jest świetną okazją do przypomnienia stomatologom, że nie są bezradni w walce z najbliższym ich profesji - nowotworem jamy ustnej. Nawet po wycofaniu się z rynku europejskiego producenta popularnych testów przesiewowych Vizilite Plus, możliwości wczesnej pomocy pacjentowi pozostają szerokie.

Rak jamy ustnej to drugi po raku krtani pod względem częstości występowania w Polsce nowotwór złośliwy rejonu głowy i szyi.  Późne wykrycie nowotworu powoduje śmiertelność 50-60 proc. w czasie 5 lat.

Czytaj także: Wszystko co dentysta musi wiedzieć o raku jamy ustnej

Z powodu braku wczesnej diagnostyki przesiewowej dostępnej w każdym gabinecie, nowotwór wykrywany jest najczęściej w III i IV stopniu zaawansowania . A przecież na rynku jest kilka produktów, które powinny być w arsenale każdego dentysty.

Microlux

Microlux to system diagnostyczny oparty na technologii światłowodowej. Można nim (w zależności od użytej końcówki) wykrywać ubytki w zębach przednich i tylnych, a także kamień poddziąsłowy, lokalizować ujścia kanałów oraz złamane korzenie, badać głębokość kieszonek, ale również wykrywać zmiany patologiczne w jamie ustnej.

Badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej prowadzi się wykorzystując sondę Microlux DL. Jest to urządzenie bezprzewodowe, zasilane baterią, emitujące biało-niebieskie światło LED wykorzystywane do badania błony śluzowej jamy ustnej. Tkanka zdrowa pochłania to światło, tkanka zmieniona patologicznie je odbija. Lekarz widzi więc świecące obszary, które należy dokładniej zbadać. Nie wszystkie są zmianami nowotworowymi, do ustalenia tego typu zmian potrzebne jest badanie histopatologiczne.

Każdy zestaw Microlux DL zawiera 6 buteleczek po 30 ml 1%-owego kwasu octowego. Badanie jest proste, szybkie i bezbolesne. Pacjent płucze jamę ustną kwasem octowym przez 60 sekund.  Następnie powinno się wyłączyć oświetlenie w gabinecie (gabinet nie musi być całkowicie zaciemniony, ale zalecane jest ograniczenie światła). Lekarz wykorzystując świecącą sondę ogląda dokładnie całą jamę ustną, szukając miejsc  o białym zabarwieniu.

VELscope

Wykorzystując technologię wizualizacji fluorescencji tkankowej, VELscope emituje bezpieczne niebieskie światło, które w jamie ustnej wywołuje fluorescencję tkanek z powierzchni nabłonka aż do błony podstawnej, gdzie zmiany przedrakowe zwykle mają swój początek. System filtrów optycznych w końcówce VELscope umożliwia klinicyście natychmiastowe obejrzenie zróżnicowanego obrazu fluorescencji tkanek jamy ustnej, pomagającego odróżnić tkankę zdrową, od tej która jest objęta procesem chorobowym. Tkanka o zmienionym obrazie, taka jak w dysplazji, czy w nadżerkach rakowych, jest widoczna jako nieregularny ciemny obszar, który wyraźnie odcina się od zdrowej tkanki widzianej jako zielony fluorescencyjny wzór.

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   rak jamy ustnej   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH