• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak jamy ustnej na celowniku

ew
19-04-2016, 12:29
Rak jamy ustnej na celowniku Krótkie badanie wystarczy do wykrycia raka
Organizacja Virginia Dental Association w Stanach Zjednoczonych wyprowadziła akcję uświadamiającą na temat raka jamy ustnej na ulicę. Dosłownie.

Od dwóch lat fotele dentystyczne pojawiają się w centrach handlowych, ośrodkach sportowych i na chodnikach podczas festiwali ulicznych. Podczas akcji organizowanej przez VDA każdy, kto przechodzi obok fotela dentystycznego, może poddać się kilkuminutowemu badaniu w kierunku raka jamy ustnej.

American Dentist Association zachęca dentystów, aby badali węzły chłonne i sprawdzali czy w jamie ustnej pacjenta nie ma potencjalnie złośliwych zmian. - Wszystkie zmiany, które utrzymują się przez dłużej niż dwa tygodnie powinny być poddane biopsji albo zbadane przez onkologa - mówi Elliot Abt z ADA Council on Scientific Affairs.

Były prezes VDA Michael Link wziął udział w jednej z takich imprez jako wolontariusz i do spółki z innym dentystą przebadał około 60 pacjentów w ciągu zaledwie dwóch godzin. Znalazł trzy podejrzane zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. – To było bardzo pozytywne doświadczenie, wiele osób, które badałem dowiedziały się że dentysta może zdiagnozować nowotwór jamy ustnej. Nasza akcja zwiększyła świadomość na temat roli dentysty – opowiada Michael Link.

Ale nie tylko, inicjatywa VDA edukuje także pacjentów i przekazuje prawdę, że nie można być zdrowym nie mając zdrowej jamy ustnej.

Więcej: ada.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej   profilaktyka onkologiczna  

POLECAMY W SERWISACH