PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Rak jamy ustnej częściej "wybiera" mężczyzn

en
17-01-2018, 10:32
Rak jamy ustnej częściej Mężczyźni bardziej niż kobiety narażenia na raka jamy ustnej (fot. pixabay)
Mężczyźnie dwa razy częściej niż kobiety chorują na raka jamy ustnej. Z własnej winy, bowiem przyczyną jest najczęściej niezdrowy tryb życia.

Mężczyźni dwukrotnie cześciej zapadają na raka jamy ustnej niż kobiety. Na tę regułę wskazują wyniki uzyskane przez Cancer Research UK. Ponadto - jak donosi ta organizacja - rak jamy ustnej jest diagnozowany u mężczyzn w młodszym wieku, niż inne choroby nowotworowe.

W przedziale wieku 45-59 lat jest to czwarty pod względem częstotliwości występowania nowotwór u mężczyzn.

Blisko dziewięć na dziesięć przypadków raka jamy ustnej jest spowodowane przyczynami, którym można skutecznie zapobiegać, jak chociażby palenie papierosów, picie alkoholu czy wirus brodawczaka ludzkiego. Różnice w zapadalności na ten nowotwór między kobietami i mężczyznami wynika według Cancer Research UK z mniej zdrowego trybu życia, który przyjmują mężczyźni.

U obu płci, mimo zauważanych różnic, liczba zachorowań na raka jamy ustnej rośnie. Jeszcze dziesięć lat temu było to 10 przypadków na 100 tys. osób, obecnie zachorowalność na ten nowotwór wynosi 13 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Objawy nowotworu są mało specyficzne, a pierwsze symptomy mogą być podobne do zwykłego zakażenia, np. afty. Nowotworem, który jest najczęściej diagnozowany w jamie ustnej jest rak płaskonabłonkowy, atakujący dno jamy ustnej oraz przednią część języka.

Najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest pojawienie się zgrubienia lub niegojącego się owrzodzenia, bolesnego lub niebolesnego, na śluzówce jamy ustnej. Takie dolegliwości, jak ograniczenie ruchomości języka, trudności w przełykaniu, ból, przykry zapach z ust czy szczękościsk, świadczą o znacznym zaawansowaniu nowotworu, podobnie jak pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych na szyi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH