• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiologia: zwrot na inwestycji, magiczne słowo?

Mirosław Stańczyk
16-12-2016, 06:30
Radiologia: zwrot na inwestycji, magiczne słowo? Zwrot na inwestycji, magiczne słowo?
Część V: Zakup sprzętu do radiografii to inwestycja mogąca zaważyć na przyszłości praktyki stomatologicznej. Wartościową wiedzę, na podstawie której należałoby podjąć w tym względzie racjonalną decyzję - przekazuje czytelnikom infoDENT24.pl Piotr Bratek, właściciel wrocławskiej firmy Sensor Communication.

infoDENT24,pl: W przypadku markowego sprzętu, zużycie fizyczne postępuje wielokrotnie wolniej niż moralne. Te ostatnie wyznacza cezurę co najmniej raz na kilka lat. Trudno w takich okolicznościach o zakup sprzętu z najwyższej półki kosztującego kilkadziesiąt, nierzadko kilkaset tysięcy złotych.


Piotr Bratek: Zamiast ulegać emocjom, racjonalniej jest dokonać szybkiego rachunku. Uważam, że zakup markowego sprzętu, na przykład do radiografii wewnątrzustnej, powinien rozważyć praktycznie każdy dentysta pracujący intensywnie na pełnym etacie.

Załóżmy, że z pomocą obrazowania panoramicznego, w ciągu roku wykonanych zostanie 400 zdjęć. Nie jest to szczególnie wyśrubowany wynik dla pojedynczego lekarza. Przy obecnie obowiązujących cenach to ok. 24 tys. zł rocznego wpływu. Zakładając cenę aparatu na poziomie 60 – 100 tys. zł, zwrot z inwestycji, już po uwzględnieniu kosztów eksploatacji, nastąpi po 3 latach, a w droższych modelach po 5 latach. Gdy pracuje kilku lekarzy – zwrot jest oczywiście szybszy.

Pamiętajmy też, że radiologia – oprócz tego, że dość szybko się zwraca jako inwestycja - podnosi jakość leczenia, stanowi argument w rozmowie z pacjentem i zwiększa obroty praktyki - dzięki wzrostowi prestiżu.

Dentysta, systematycznie wstawiający implanty, staje przed decyzją zakupu pantomografu z obrazowaniem 3D na własność. Postęp w technologii sprawia, że cena sprzętu do wykonywania zdjęć panoramicznych i brył 3D oraz koszt jego użytkowania systematycznie maleją. Markowy sprzęt z funkcją tomografii CBCT można kupić poniżej 200 tys. zł. Już pięć, sześć zobrazowań tomograficznych miesięcznie, wyrówna  w ciągu 3-5 lat różnicę w koszcie zakupu pomiędzy aparatem 2D a 3D.

To skala mikro. Znam jednak centra obrazu, w których pantomografy firmy Planmeca wykonują rocznie po 30 tys. ekspozycji. Trudno o bardziej efektywną inwestycję.

Planmeca ProX

Oczywiście w analizie inwestycji trzeba również uwzględnić czas, który bezpowrotnie stracimy, my i nasz pacjent, gdy do zrobienia zdjęcia wyślemy go poza gabinet dentystyczny. Jak to trafnie określił jeden z lekarzy kupujący aparat 3D, pacjent ze skierowaniem rtg w ręku zastanawia się całą drogę, dlaczego leczy się tam, gdzie dostał skierowanie, a nie tam gdzie idzie ze skierowaniem.

Nie koniec na tym, dzięki panoramie możemy w prosty sposób wytłumaczyć pacjentowi plan leczenia: co i dlaczego należy wykonać. Prezentacja zdjęcia na dużym, co najmniej 24-calowym monitorze, daje znakomity efekt, przekonuje pacjenta do racji dentysty. Można to uczynić  skuteczniej niż w przypadku najbardziej nawet kwiecistego opisu przyczyn zmuszających do podjęcia leczenia. Obraz jest argumentem i dowodem na to, że leczenie jest niezbędne.

Archiwum wykonanych zdjęć ma jeszcze jedną zaletę. Wobec jakichkolwiek roszczeń ze strony pacjenta, można bezspornie ustalić stan faktyczny. Bywa, że jest on dość daleko położony od sugestii osoby zgłaszającej pretensje.

Każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie. Czasy się zmieniają. Młodzi stażem dentyści w zasadzie nie chcą podejmować się leczenia bez uprzedniej diagnostyki radiologicznej. Leczenie bez diagnostyki rtg, które jeszcze stosunkowo niedawno było normą – dziś zaczyna być anachronizmem. Dlatego koniecznością jest posiadanie w przychodni profesjonalnie wykonanej sieci komputerowej, dobrych i dobrze utrzymanych komputerów oraz dobrej klasy sprzętu do obrazowania radiologicznego.

Pamiętajmy o radiologii na etapie stawiania ścian gabinetu, przy układaniu okablowania. Te, stosunkowo niewielkie koszty przygotowawcze, umożliwią łatwe wdrożenie i komfortowe użytkowanie rozwiązań nowoczesnego obrazowania w stomatologii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Planmeca   radiologia stomatologiczna   CBCT  

POLECAMY W SERWISACH