PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiologia: otwartość systemu, wartość o strategicznym znaczeniu?

Mirosław Stańczyk
16-12-2016, 06:30
Radiologia: otwartość systemu, wartość o strategicznym znaczeniu? Otwartość systemu, wartość o strategicznym znaczeniu?
Część II: Zakup sprzętu do radiografii to inwestycja mogąca zaważyć na przyszłości praktyki stomatologicznej. Wartościową wiedzę, na podstawie której należałoby podjąć w tym względzie racjonalną decyzję - przekazuje czytelnikom infoDENT24,pl Piotr Bratek, właściciel wrocławskiej firmy Sensor Communication.

infoDENT24.pl: Planmeca, stawiając na otwartość, idzie niejako pod prąd, czy w tej drodze musiała odłożyć na półkę zyskowność?
Piotr Bratek: Planmeca ma w herbie fiński rodowód, a Finlandia to ojczyzna Linuxa, systemu operacyjnego będącego synonimem rozwiązań otwartych, kompatybilnych z produktami większości uczestników informatycznego rynku. Dla bojących się hasła Linux dodam, że każdy Android i MAC OS to w zasadzie właśnie Linux. Otwartość to credo Heikki Kyöstilä właściciela i prezydenta firmy. Jego filozofia funkcjonowania w biznesie stawia rozwój przed zyskiem. Formuła jednoosobowego zarządzania firmą ułatwia realizację celów. Jednym z nich jest otwartość systemów informatycznych wykorzystywanych w oprogramowaniu sprzętu do radiografii.

 

Heikki Kyöstilä właściciel i prezydent firmy Planmeca

Oprogramowanie, stanowiące zawsze istotną część myśli technicznej, zawartej w systemach do obrazowania cyfrowego – w przypadku fińskiego producenta - pozwala na swobodny transfer danych do innych systemów. Otwartość umożliwia współpracę całej gamy urządzeń, realizujących obraz zarówno w 2D, jak w 3D, praktycznie z dowolnym sprzętem użytkowanym w gabinecie dentystycznym. I nie jest to tak zwany kwiatek do kożucha.

infoDENT24.pl: W zasadzie nie ma już gabinetu dentystycznego, który nie korzystałby, w mniejszym lub w większym stopniu, z cyfrowego przetwarzania danych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o oprogramowanie będące integralną częścią drogich urządzeń do radiografii.
Piotr Bratek: 
Z pewnością, współczesna medycyna nie istnieje bez baz danych z kompleksowymi informacjami o pacjentach. W przypadku radiografii są to przede wszystkim zdjęcia z opisami konkretnych przypadków. Informacje te muszą być modyfikowane, transferowane, udostępniane, a przy tym należy je pieczołowicie chronić przed nieuprawnionymi użytkownikami.

To druga przyczyna tworzenia systemów zamkniętych, oczywiście oprócz chęci przypisania sobie na własność użytkownika sprzętu. Po prostu takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiej opracować i wdrożyć. W systemach otwartych skala problemów do pokonania rośnie w sposób logarytmiczny.

Planmeca dostarcza urządzenia z oprogramowaniem umożliwiającym generowanie plików w standardach pozwalających na kontaktowanie się z użytkownikami innych, również konkurencyjnych rozwiązań. To zaleta, którą docenia się użytkując w gabinecie stomatologicznym różnorodne urządzenia, m.in. te służące do obrazowania cyfrowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
radiologia stomatologiczna   CBCT   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH