PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Radiolodzy niedouczeni pouczają dentystów

kan
21-09-2016, 11:22
Radiolodzy niedouczeni pouczają dentystów Media straszą zdjęciami rtg w stomatologii (fot. pixabay)
Radiolodzy nie wspierają stomatologów, co gorsza posądzają ich o brak wiedzy na temat promieniowania jonizującego.

Wystąpienie Towarzystwa Lekarzy Radiologów w dyskusji nad projektem rozporządzenia w sprawie bezpiecznego promieniowania jonizującego mogło sugerować, że dentyści lekceważą naturę promieniowania X.

Podobna opinia pobrzmiewa w programie popularyzującym problematykę zdrowotną – Czas na zdrowie na portalu onet.pl. 

Radiolog, który w nim występował stwierdził z żalem, że podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich w gabinecie stomatologicznym „niestety nie ma nas radiologów”. W kolejnej minucie programu dziennikarka stwierdziła, że lekarze w Stanach Zjednoczonych często niepotrzebnie robią zdjęcia pantomograficzne, by zarobić na pacjencie. Na co radiolog odpowiedział, że „nasi lekarze robią rtg, aby kontrolować skuteczność swojej pracy, jednak odbywa się to ze szkodą dla placjentów”!

W programie brakowało rozróżnienia między zdjęciem pantomograficznym a punktowym. Niezorientowane osoby mogły odnieść wrażenie, że dentyści robią zdjęcia pantomograficzne na każdej wizycie. Co oczywiście nie jest prawdą. Tyle że takie niedopowiedzenie, a właściwie niedouczenie fatalnie wpływa na świadomość pacjenta. Trudno będzie potem dentyście przekonać, że czasami podczas jednej wizyty trzeba zrobić kilka zdjęć rtg, tyle że punktowych.

W programie brakowało też podania dawek promieniowania otrzymywanych przy rtg punktowym i pantomograficznym.  Rolą lekarza radiologa było skorygować błędy i niedomówienia, ale niestety brakowało mu wiedzy.

Więcej: wildent.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
radiologia stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH