• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przeżyłeś 74 lata i masz wszystkie zęby? Dożyjesz setki!

kan
14-02-2017, 11:29
Przeżyłeś 74 lata i masz wszystkie zęby? Dożyjesz setki! Liczba własnych zębów w starszym wieku najlepszą wizytówką jakości życia i stanu zdrowia (fot. pixabay)
Liczba naturalnych zębów w starszym wieku wpływa na oczekiwaną długość życia - dowodzą najnowsze badania na grupie stulatków. Potwierdza się reguła, że gorsze zdrowie ogólne najwcześniej przejawia się złym stanem jamy ustnej.

W świetle ostatnio przeprowadzonych badań liczba własnych zębów w starszym wieku to dobry prognostyk długości życia. 

Naukowcy twierdzą, że osoby które straciły pięć lub więcej zębów przed 65. rokiem życia mają wyższe ryzyko wczesnej śmierci. To dlatego, że złe warunki życia i zły stan zdrowia ogólnego najszybciej uwidaczniają się w jamie ustnej  – twierdzą eksperci Oral Health Foundation. 

Badania nie pozostawiają także wątpliwości, że istnieje silny związek między poważnymi chorobami (w tym kardiologicznymi, osteoporozą i cukrzycą) a stanem naturalnego uzębienia.

Oczywiście wiele czynników składa się na utratę uzębienia – zła higiena jamy ustnej, wypadki, palenie papierosów, ogólny stan zdrowia, status socjologiczny i  finansowy, indywidualne przekonania.

Zachowanie wszystkich zębów do 74. roku życia zwiększa szansę obchodzenia setnych urodzin. – Co także ważne, choroby dziąseł, których bezpośrednim skutkiem jest utrata zębów mogą także zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, skracających życie. Bezzębność sama w sobie generuje problemy z jedzeniem, właściwym odżywianiem się, a nawet komunikowaniem się.  

Wyniki badania opublikowało czasopismo Periodontology 2000.

Więcej: researchgate.net

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stan zdrowia   utrata zębów  

POLECAMY W SERWISACH