• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przełom w walce z wtórną próchnicą

en
02-02-2018, 12:36
Przełom w walce z wtórną próchnicą Naukowcy opracowali materiał skutecznie hamujący wtórną próchnicę (fot. pixabay)
Bakterie, które przez nieszczelności wnikną pod wypełnienie - mogą powodować próchnicę wtórną. Kanadyjscy naukowcy  znaleźli nowy sposób, by do tego nie dopuścić.

W samej Kanadzie próchnica wtórna dotyka blisko 100 mln pacjentów rocznie, a koszty jej leczenia sięgają 34 mld dolarów, jak wynika z analizy sporządzonej w University of Toronto.

Pracownicy Department of Materials Science & Engineering (MSE), Faculty of Dentistry, oraz Institute of Biomaterials and Biomedical Engineering znaleźli sposób, by ten problem zmniejszyć.

Do tej pory autorzy naukowych poszukiwań stawiali za cel włączenie do materiału służącego do robienia wypełnień substancji działającej przeciwbakteryjnie. Takie podejście jednak zderzało się z barierą nie do pokonania - nie ma możliwości dodania do wypełnienia dostatecznie dużej ilości środka bakteriobójczego, która by chroniła ząb do końca życia pacjenta.

Kanadyjski zespół wpadł na pomysł by do materiału stomatologicznego dodać niewielkie cząsteczki "samoskładającego się" leku przeciwbakteryjnego.

- Dobrą linią obrony przed próchnicowymi bakteriami jest dodawanie toksycznej dla nich substancji do wypełnienia, jednak najczęściej lek wyczerpuje się po kilku tygodniach. Nasz pomysł polega na opracowaniu kombinacji leku i  szkła krzemionkowego, które cząsteczka po cząsteczce samoorganizują się zagęszczając substancję aktywną. To pozwala na uzyskanie wypełnienia hamującego wtórną próchnicę przez wiele lat - komentuje nową metodę prof. Ben Hatton. 

Nowe podejście umożliwia umieszczenie w wypełnieniu 50 razy większą dawkę przeciwbakteryjnego leku. Naukowcy planują teraz testy skuteczności działania tak wzbogaconego materiału stomatologicznego w środowisku jamy ustnej. Wierzą, że po pewnych poprawkach uzyskają "inteligentny" materiał, który ograniczy liczbę wizyt w gabinecie dentystycznym.

Praca ukazała się na łamach Scientific Reports.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH