PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przełom w drukarkach 3D dla stomatologii?

ms
28-09-2016, 11:11
Przełom w drukarkach 3D dla stomatologii? Nowa generacja drukarek dla dentystów
Drukarka zębów bliska ideałowi – takie zapewnienia należy przyjmować z ostrożnością. Powstał jednak produkt, który niesie nadzieję na przełamanie kolejnych barier w stomatologii.

Chodzi o drukarkę 3D, którą opracowały dwie firmy: Arfona (związany z rynkiem drukarek 3D strat up z Nowego Jorku) oraz Valplast (znany producent nowoczesnych protez i unikatowych urządzeń do gabinetu dentystycznego).

Oba podmioty zajęły się opracowaniem prototypu drukarki 3D, która byłaby wygodnym narzędziem w codziennej pracy lekarza dentysty. Po wielu miesiącach pracy prototyp powstał. Co więcej do końca listopada przyjmowane są już zapisy na dostawę drukarki, która będzie w sprzedaży w grudniu 2016 r. Cena 4999 USD.

Dużym utrudnieniem w upowszechnieniu w stomatologii drukarek 3D jest wciąż stosunkowo niska rozdzielczość tworzonych modeli (dokładność) i grubość drukowanej warstwy, a także ograniczona paleta materiałów, które można stosować w tego typu technologii.

Dzięki pracom inżynierów z firm Arfona i Valplast udało się zaprojektować i wdrożyć do produkcji drukarkę 3D, która w zasadzie jest w stanie wydrukować wszystko co zostało zaprojektowane i przesłane do fazy produkcyjnej w dedykowanych stomatologii standardowych programach CAD/CAM (dostawca zapewnia gratis oprogramowanie Simplify3D).

Zaletą drukarki jest system druku dwugłowicowego. Dzięki zastosowaniu dwu dysz stało się możliwe wydrukowanie produktu wielomateriałowego oraz wielokolorowego.

Oczywiście w druku 3D najlepiej sprawdzają się surowce sygnowane przez Valplast, bowiem to właśnie materiały opracowane i używane przez tę firmę testowane były z reguły w fazie realizacji projektu.

Powstała technologia nie tylko stosunkowo tania, ale i łatwa w opanowaniu przez dentystę. Na plus zaliczyć trzeba także, zdecydowanie skrócony w stosunku do poprzednich rozwiązań, czas druku.

Fakt, że w pracach wdrożeniowych uczestniczyła, zakorzeniona w branży stomatologicznej, firma Valplast, przynosi kolejne korzyści. Materiały stosowane do druku mają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, aby mogły być z nich wytwarzane protezy stomatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Valplast   3D w gabinecie stomatologiczym  

POLECAMY W SERWISACH