PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Przekonanie pacjenta do zdrowej diety wymaga wiedzy

kan
08-03-2018, 11:44
Przekonanie pacjenta do zdrowej diety wymaga wiedzy W USA trwa walka z cukrem, dentyści mają być na pierwszej linii frontu (fot. pixabay)
Problem to poważny, choć wszyscy wiedzą że cukier szkodzi, jednak ograniczanie go w diecie jest bardzo trudne, dla niektórych wręcz niemożliwe. Dentysta odpowiednio prowadząc rozmowę może pomóc pacjentowi przyjąć skuteczną strategięi przejść na zdrowszą dietę.

Mimo dużej wiedzy na temat szkód, jakie powoduje cukier w diecie, dentyści unikają omawiania tego problemu z pacjentami. Naukowcy i klinicyści, którzy zebrali się na konferencji stomatologicznej 2018 Chicago Dental Society Midwinter Meeting dyskutowali o korzyściach, jakie w skali społecznej może dać kampania uświadamiająca, w którą zaangażuje się każdy dentysta prowadzący praktykę.

W 2016 r. American Denstis Association (ADA) przyjęła kompleksową strategię z zakresie żywienia. I w ramach tej strategii stowarzyszenie zachęca dentystów do rozmów na temat zdrowej diety z pacjentami i upowszechniania rekomendacji na temat spożycia cukru Światowej Organizacji Zdrowia. Czyli konkretnie do ograniczenia cukru do 6 łyżeczek dziennie dla osoby dorosłej. Tyle tylko, że przekonanie do takiej zmiany pacjenta jest prawdziwym wyzwaniem.

- Przede wszystkim mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu słodkich napojów - mówiła na spotkaniu  Elissa Bassler, dyrektor Illinois Public Health Institute. Na przykład niektórzy uważają, że bezbarwne napoje są zdrowsze niż zabarwione, inni zaś że mogą pić bezkarnie owocowe napoje i "sportowe".  
Niestety, aby te przekonania wykorzenić trzeba znać wyniki badań, do których można takich pacjentów odesłać. To podstawa, żeby dentysta znał fakty, mówiła Sharon Clough, z American Dental Association. 

Tak więc nie tylko sam musi wiedzieć, ale też znać źródła informacji, które może polecić rozmówcy. ADA przygotowała specjalną stronę internetową, na której w prosty sposób przekazuje wiedzę dietetyczną.

Operowanie gramami w takiej rozmowie nie ma sensu, łyżeczkami cukru także nie - lepiej posłużyć się konkretnym przykładem.
Chociażby takim: puszka napoju ma 200 kalorii, trzeba uprawiać jogging przez pół godziny, żeby je spalić!

Ważne też, by nie przesadzić i nie przytłoczyć pacjenta nadmiarem informacji. Gdyby się udało w trakcie rozmowy nakłonić go do powtórzenia usłyszanych informacji, wtedy przyswoi je i zrozumie z pewnością!

Warto też w skrócie podsumować rozmowę. Spożycie cukru to wielki problem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce znacznie przekraczamy zalecane zdrowe ilości.

Dentyści mogą być na pierwszej linii frontu walki o zdrowszą dietę. Mogą być autorami społecznej zmiany, ale do tego trzeba wielkiej wytrwałości i czasu zgodnie z zasadą - trzy kroki do przodu, dwa do tyłu, ale w końcu osiągniemy cel - zachęca Elissa Bassler.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH