• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Protezy stomatologiczne same walczą z grzybicą

smn
30-04-2018, 12:41
Protezy stomatologiczne same walczą z grzybicą Nowoczesne protezy będą miały antyinfekcyjne właściwości (fot. pixabay)
Naukowcy z University of Buffalo stworzyli w technologii 3D protezy stomatologiczne, które uwalniają lek przeciwgrzybiczy i hamują infekcje jamy ustnej.

Jedną z głównych bolączek pacjentów, noszących protezy stomatologiczne, są częste infekcje grzybicze powodujące stan zapalny jamy ustnej i opuchliznę dziąseł.

Rozwiązaniem ich problemu mogą być protezy z wbudowanymi kapsułkami z amfoterycyną B - powszechnie stosowanym lekiem przeciwgrzybiczym. Tak wzbogacone sztuczne uzębienie skutecznie redukuje rozwój patogenów.

- Dzięki takiej protezie pacjent oszczędza czas i pieniądze, ponieważ w trakcie codziennego używania nie musi stosować innych sposobów walki z infekcją, takich jak płyny do jamy ustnej, czy dezynfekowanie protez w mikrofalówce - komentował wynalazek dr Praveen Arany, z University at Buffalo School of Dental Medicine.

Wzbogacone w antybiotyk przeciwgrzybiczy protezy mogą być szczególnie przydatne dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestrzegać higieny jamy ustnej - dla osób hospitalizowanych, starszych czy niepełnosprawnych. Co więcej sam pomysł może być też wykorzystywany przy innych klinicznych terapiach - informuje dr Arany.

Naukowcy wykonali prototyp protezy z akrylamidu. W testach laboratoryjnych, te wykonane w technice 3D miały o 35 proc. mniejszą wytrzymałość materiału niż zrobione w tradycyjny sposób, nigdy jednak nie pękły. Amfoterycyna B została wbudowana w akrylamid w biodegradowalnych mikrokapsułkach o przepuszczalnej ściance. W miarę postępującego procesu degradacji lek jest stopniowo uwalniany.

Nowatorski projekt wymagał opracowania nowej formy akrolamidu, przeznaczonego do połączenia z przeciwgrzybiczym lekiem oraz systemu pozwalającego na łączenie stomatologicznego polimeru i mikrokapsułek podczas procesu drukowania protezy.

W przyszłości dr Arany planuje poprawić mechaniczną wytrzymałość protez w wyniku wbudowania włókna szklanego  i nanorurek węglowych.

Praca opublikowana w Materials Today Communications

Więcej: sciencedirect.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
protezy dentystyczne   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH