PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Protezy dentystyczne wzbogacone lekiem

smn
27-01-2017, 09:12
Protezy dentystyczne wzbogacone lekiem Protezy przyszłości leczą bezzębność i infekcje dziąseł (fot. pixabay)
Naukowcy z South Texas Veterans Health Care System są na dobrej drodze stworzenia protez, stopniowo uwalniających lek, który skutecznie zwalcza Candida albicans (pasożytniczy grzyb).

Osoby w starszym wieku, które noszą protezy często mają stan zapalny dziąseł powodowany przez chorobotwórcze grzyby. Dobra higiena jamy ustnej skutecznie ogranicza ten problem, niestety wielu pacjentom nie udaje się jej przestrzegać.

Na razie prace są na etapie tworzenia prototypu w laboratorium.   Z doskonałym wynikiem, bo protezy "wypełnione" przeciwgrzybicznym Mikonazolem skuteczne hamowały infekcję przez blisko miesiąc. Po upływie tego czasu  ilość leku w protezie uzupełnia się nową dawką.

To duży postęp w leczeniu stomatopatii  protetycznej. Powszechnie dostępna terapia wymaga codziennego nakładania leków na protezy do czasu zwalczenia infekcji. I jest mało skuteczna, gdyż starsze osoby, będąc często niesprawne umysłowo i fizycznie, nie stosują się do zaleceń lekarskich.

Dr Yuyu Sun, chemik z. University of Massachusetts Lowell poszukuje wraz z zespołem South Texas Veterans Health Care System najlepszego połączenia materiałów na nowatorskie protezy. Badacze pokrywają protezę z żywicy akrylowej różnymi materiałami, które są nośnikiem leku. Bardzo dobrze zapowiada się rozpuszczalny w wodzie polimer - poliwinylopirolidon - szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Płytki z żywicy akrylowej i polimeru  nasączane Mikonazolem są umieszczane w roztworze ludzkiej śliny, by odtworzyć warunki panujące w jamie ustnej. Następnie mierzone jest tempo, w jakim lek się uwalnia.

Obecnie prace są na etapie sprawdzania, który z nośników przeciwgrzybicznego leku daje najlepsze efekty bez oddziaływania na mechaniczne właściwości materiału, z którego zrobiona jest proteza.

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także: Implanty ordynują antybiotyki 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
protezy dentystyczne   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH