PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Proteza zębowa wiedzie do częstszych urazów?

kan
10-01-2018, 11:34
Proteza zębowa wiedzie do częstszych urazów? hand-2906434_1920.jpg
Badanie przeprowadzone na King’s College w Londynie wykazało, że u osób po 50-tym roku życia, które mają mniej niż 20 własnych zębów, częściej występują uszkodzenia stawów i mięśni.

Nie znana jest na razie przyczyna zaobserwowanej zależności, jednak naukowcy z Kings College uważają, że kluczowe znaczenie ma unikanie pewnych pokarmów przez pacjentów korzystających z protez stomatologicznych, co sprawia, że brakuje im ważnych składników pokarmowych.

Chociaż protezy poprawiają czynność narządu żucia, jednak siła nagryzania  jest znacznie mniejsza niż naturalnych zębów.

Dieta osób mających ponad 20 własnych zębów zawiera większe ilości odżywczych składników pokarmowych.

Uczestnicy eksperymentu z większymi brakami w uzębieniu (mniej niż 20 naturalnych zębów) oraz ci, którzy nie używali protez stomatologicznych przyjmowali mniej składników pokarmowych niż rekomendują to dietetyczne wskazania.

Badacze podkreślają, że to niezwykle ważne, aby starsze osoby nie tylko były w stanie przeżuwać pokarm, ale także przeżuwać go efektywnie. Inaczej nie obronią się przed słabością układu mięśniowo-szkieletowego, gdyż nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości kluczowych składników pokarmowych.

Praca ukazała się w Geriatrics & Gerontology International.

Jak podsumowuje główny autor pracy dr Wael Sabbah, niewiele badań naukowych analizuje związek między zdrowiem jamy ustnej, szczególnie chorobami przyzębia, liczbą zębów a ogólną słabością.

Do tej pory panowało przekonanie, że starsze osoby, które potrzebują protez stomatologicznych są generalnie słabsze, jednak mało kto próbował wyjaśnić co za tą słabością się kryje. Tymczasem badania z King's College wskazują, że stosowanie dobrze dobranych protez może być elementem profilaktyki słabości mięśniowo-szkieletowej. 

Do takich wniosków doprowadziła analiza zdrowia 1 800 Amerykanów powyżej 50-tego roku życia.

Więcej: onlinelibrary.wiley.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH