PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Protetyk, zawód zanikający?

26-03-2013, 00:01
Protetyk, zawód zanikający? Implanty made by CAD CAM (źródło: Wikipedia)
Protetyk, zawód zanikający? Implanty made by CAD CAM (źródło: Wikipedia)
W niedługim czasie każdy protetyk nazywać się będzie tak samo: CAD CAM. W coraz większej liczbie gabinetów stomatologicznych pojawiają się niepozornie wyglądające urządzenia. W standardowym zestawie znajdują się: komputer stacjonarny, duży monitor, drukarka, skaner. Tak wygląda współczesny protetyk. Szybki w działaniu, nie chodzi na chorobowe, nie występuje o urlop, bez szmerania po tysiąckroć powtarza czynności zlecone przez lekarza dentystę, co więcej nie domaga się wynagrodzenia za katorżniczą pracę.

Pracownik idealny? Nie ma takich, bo zatrudnienie protetyka CAD CAM wiążę się z zaangażowaniem niewiarygodnie wielkich pieniędzy na poziomie 350 tys. zł. Zwrot z takiej inwestycji rozkłada się na wiele lat, nawet wówczas, gdy pracownik robot eksploatowany jest maksymalnie intensywnie.

Oczywiście mowa o wykonywaniu odbudowy protetycznej (koron, mostów, licówek) za pomocą komputerowych technik CAD/CAM. Wykonywanie protez dzieli się na dwa podstawowe etapy.

Etap CAD (projektowanie)

Computer Aided Design - komputerowo wspomagane projektowanie polegające na:

- skanowaniu wewnątrzustnym zębów filarowych i przeciwstawnych z zarejestrowanymi tkankami twardymi i miękkimi i to bez zjawiska deformacji uciskiem masy wyciskowej (zachowana naturalna relacja pomiędzy zębami a tkankami miękkimi);

- wykonaniu w ciągu kilkunastu kilkudziesięciu sekund wycisków optycznych, także w niemal niedostępnych miejscach jamy ustnej (dokładność pomiarów 19 mikrona), cyfrowe wyciski optyczne kwadrantu uzębienia realizowane są w czasie krótszym niż minuta, cyfrowe wyciski optyczne zębów przeciwstawnych zaledwie w kilka sekund;

- tworzeniu projektów koron, mostów, licówek w trzech wymiarach (odbudowa następuje w oparciu o prawidłowe relacje z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi określone punktami referencyjnymi wskazanymi przez lekarza dentystę);

- analizie poprawności pasowania poszczególnych elementów wirtualnych (pożądane zaznaczenie granic preparacji, położenia, przebiegu i głębokości bruzd, wysokości i kształtu guzków, punktów i płaszczyzn stycznych, położenia i przebiegu równika);

- wizualizacji i animacji zaprojektowanych elementów podczas pracy.

Tan przygotowany projekt przesyłany jest do wykonania na drukarko frezarce (przesył może odbywać się przy pomocy sieci przewodowej lub bezprzewodowej WLAN/LAN).

Etap CAM (wytwarzanie)

Computer Aided Manufacturing - komputerowo wspomagane wytwarzanie wirtualnych modeli przy pomocy precyzyjnych obrabiarek zapewniających w branży stomatologicznej dokładność frezowania rzędu 25 mikrona.

Czas obróbki produktu na drukarko frezarce zamyka się w kilkunastu minutach.

Wykonanie koron, mostów, licówek pacjent może na żywo oglądać podczas pobytu w klinice stomatologicznej. To dodatkowy atut przemawiający za komputerową protetyką, gdyż wiele osób, będących gośćmi w gabinecie stomatologicznym, z zaciekawieniem przygląda się temu w jaki sposób tworzone są nowe zęby zaprojektowane z myślą właśnie o nich. Warto przypomnieć, że gotowy produkt może być zaprezentowany pacjentowi podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

W mgnieniu oka od projektu do produktu

Protetyka CAD/CAM zajmuje nie dłużej niż 2 godz. i obejmuje:

- opracowanie zębów,

- skanowanie wewnątrzustne,

- projektowanie wirtualne,

- wykonanie uzupełnienia pełnoceramicznego,

- cementowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   sprzęt stomatologiczny   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH