PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prostowanie zębów, proces wcale nie taki prosty

ms
11-02-2016, 09:29
Prostowanie zębów, proces wcale nie taki prosty Stały aparat na zęby (foto: archiwum)
Specjalista, powinien prezentować holistyczne podejście do pacjenta, próbować wyeliminować przyczynę wady zgryzu, a nie tylko skupiać się na leczeniu estetycznym. Jak taki proces przebiega – wyjaśnia Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

I etap - dokładny wywiad, wyciski zębów i zdjęcia
Proces leczenia musi być poprzedzony dokładnym wywiadem. Wiele informacji np. kłopoty z przełykaniem, oddychaniem, inne problemy laryngologiczne, bóle mięśni szyi, karku i głowy, dolegliwości związane ze stawami skroniowo – żuchwowymi – są niezbędne do opracowania optymalnego planu leczenia ortodontycznego.

Następnym krokiem jest pobranie wycisków zębów do modeli diagnostycznych, zrobienie fotografii zgryzu i twarzy oraz zdjęć rentgenowskich. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji i dokumentacji ortodonta analizuje wadę i wykonuje specjalne pomiary. Potem ustala, jakie przesunięcia zębów są konieczne. Wygląda to trochę tak jak układanie puzzli w prawidłowy obrazek.

II etap – przygotowanie łuków zębowych
Rzadko leczenie zaczyna się od założenia popularnego aparatu stałego prostującego zęby. Możliwe jest to jedynie przy bardzo delikatnych nieprawidłowościach zębowych. W przypadku większości pacjentów najpierw przygotowujemy łuki zębowe tak, aby w prawidłowy sposób pomieściły wszystkie zęby. Dawniej usuwano nawet zdrowe zęby. Obecnie ortodoncja dysponuje metodami, które pozwalają rozbudować łuki zębowe. Dzięki temu zyskujemy pełniejszy, a co za tym idzie, ładniejszy uśmiech, zachowujemy całe uzębienie i nie narażamy pacjenta na nieprzyjemny zabieg, jakim jest usuwanie zębów.

Nowoczesną metodą, uzyskującą takie efekty - jest technika CAD (Coordinated Arch Development), która pozwala na rozbudowę łuków zębowych w trzech kierunkach jednocześnie. Ortodonta podczas tego etapu stosuje aparaty takie jak Lip bumper, który jest mocowany między zębami, a wargą i policzkiem, aparat GMD lub łuk TPB, które są mocowane na podniebieniu.

W niektórych przypadkach niezbędny jest aparat do rozszerzania szczęki Hyrax lub maska twarzowa do jej wysunięcia. W trakcie leczenia wskazanymi aparatami dochodzi do rozbudowy łuków zębowych, dlatego też tworzą się szpary między zębami, potrzebne do prawidłowego ustawienia zębów. Przygotowanie może trwać nawet rok, ale warto być cierpliwym, ponieważ pozwala to na osiągnięcie trwałych efektów leczenia bez ryzyka nawrotu wady.

III etap – założenie stałego aparatu na zęby
Kiedy już mamy miejsce na właściwe pomieszczenie wszystkich zębów, przychodzi czas na założenie aparatu stałego.

Aparat stały składa się  z zamków, które są precyzyjnie naklejane na każdy ząb. Następnie do nich, zazwyczaj za pomocą gumek, mocowany jest drut, który przebiega wzdłuż całego łuku. Sam rodzaj zamków nie ma wpływu na przebieg leczenia, dlatego można wybierać między zamkami metalowymi, estetycznymi (kryształowymi lub porcelanowymi) lub najnowocześniejszymi zamkami samoligaturującymi. 

Podczas leczenia drut jest wymieniany - i w zależności od potrzeb - stosowane są także dodatkowe elementy takie jak: guziczki, łańcuszki, sprężynki oraz wyciągi.

SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   zamki ortodontyczne  

POLECAMY W SERWISACH