PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Programy zdrowotne coraz lepsze?

kan
14-12-2016, 13:43
Programy zdrowotne coraz lepsze? Jak w ocenie AOTMiT wypadają programy zdrowotne (fot. sxc.hu)
W ocenie AOTMiT samorządowe programy prozdrowotne są coraz lepsze, choć nadal jest jeszcze wiele w nich do poprawienia.

Od 2009 r. samorządowe programy polityki zdrowotnej opiniowane są przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Michał Sawicki, kierownik Działu Programów Zdrowotnych w AOTMiT w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia zwraca uwagę, że jakość tych programów z roku na rok jest coraz lepsza.

Wskazuje jednocześnie, że nadal część projektów przekazywanych Agencji nie zawiera wszystkich istotnych elementów, które są konieczne dla wydania pozytywnej opinii, takich jak np.: dokładna charakterystyka i liczebność docelowej populacji, która ma zostać objęta programem; kryteria włączenia do programu (zdefiniowane przed jego wdrożeniem); określenie zdrowotnego efektu populacyjnego.

- Zdarza się także, że projekty nie uwzględniają budżetu na ich realizację lub budżet ten jest skonstruowany wadliwie - np. nie uwzględnia wszystkich kosztów składowych - w tym wynagrodzeń, wynajmu pomieszczeń, działań edukacyjnych, promocji i informacji - wylicza Michał Sawicki.

O samorządowych inicjatywach w tym względzie, a dotyczących zdrowia jamy ustnej, pozytywnie wypowiadał się w rozmowie z portalem infoDENT24.pl  Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. Mówił on, że należałoby opracować jednolitą koncepcję wdrażania tego typu projektów.

O zunifikowaniu kryteriów, jakimi powinny się kierować inicjatorzy stomatologicznych programów zdrowotnych na poziomie samorządów - mówiła także Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej. Informowała ona infoDENT24.pl, że samorządy powinny brać pod uwagę w większym stopniu niż jest to obecnie, merytoryczne przesłanki, określające cel i sposób realizowania programów służących profilaktyce próchnicy wśród dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
samorządowy program zdrowotny   AOTMiT  

POLECAMY W SERWISACH