PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Profilaktyczne badania stomatologiczne dzieci – oznaczają kłopoty!

ms
28-02-2017, 09:28
Profilaktyczne badania stomatologiczne dzieci – oznaczają kłopoty! Uwga na obecność dzieci u dentysty (foto: pixabay)
Bardziej zaskakujących wyników naukowych ustaleń trudno było oczekiwać. Okazuje się, że dzieci, które przed ukończeniem drugiego roku życia zabierane były przez rodziców na przeglądy stomatologiczne, miały później większe problemy z zachowaniem zdrowych zębów niż ich rówieśnicy, nie korzystający w tak młodym wieku z opieki dentystycznej!

Trudno w racjonalny sposób wytłumaczyć fakt, że przeglądy stomatologiczne małych dzieci przynoszą więcej problemów niż korzyści. Tak przewrotne wnioski wysnuto z przeanalizowania stanu uzębienia u niemal 20 tys. dzieci zamieszkałych w Alabamie.

American Academy of Pediatrics, American Dental Association oraz American Academy of Pediatric Dentistry rekomendują wizyty kontrolne u dentysty wszystkich dzieci, u których zaczyna się ząbkowanie, a nawet przed pierwszymi tego typu objawami. Tymczasem zasadność takiego postępowania została mocno wystawiona na szwank.

Niezależnie od podejścia do wczesnej opieki stomatologicznej, próchnica często rozwija się u dzieci przed ukończeniem piątego roku życia, i to zdecydowanie częściej u tych, które wcześniej, niż inne, odwiedzały dentystę.

Wyniki analizy zostały opublikowane w JAMA Pediatric. 25,8 proc., spośród 19 658 objętych analizą dzieci, skorzystało z opieki dentystycznej przed ukończeniem drugiego roku życia. Okazało się, że co piąte dziecko (25,8 proc.), które było u dentysty zanim ukończyło 24 miesięcy - w późniejszym wieku zmagało się z próchnicą. U pozostałych maluchów, objętych badaniami, odsetek ten wynosił 11,3 proc.

Prof. Justin Blackburn z Departamentu Opieki i Polityki Zdrowotnej w University of Alabama (Birmingham School of Public Health) przyznaje, że rezultaty badań są szokujące i wymagają dokładnej analizy. Chodzi np. o konieczność ustalenia m.in.: przynależności małych pacjentów do określonej grupy społecznej, częstości korzystania przez nich z procesu fluoryzacji, zasad dbania o zdrowie jamy ustnej. - Tak czy inaczej nie możemy powiedzieć, że opieka stomatologiczna we wczesnym wieku przynosi zdecydowane korzyści dzieciom. Z naszych ustaleń wnioski są wręcz przeciwne - dodaje prof. Justin Blackburn.

Może to nie najważniejsze, ale zauważono także i to, że wydatki rodziców na opiekę stomatologiczną w pierwszej grupie dzieci wynosiły średnio 168 USD rocznie, wobec 87 USD w grupie drugiej.

Wyniki badań: "Outcomes Associated With Early Preventive Dental Care Among Medicaid-Enrolled Children in Alabama". JAMA Pediatrics, February 2017.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH