PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prof. Grażyna Ginalska z Prix Galien

ms
28-11-2016, 08:03
Prof. Grażyna Ginalska z Prix Galien Prix Galien
Wyróżnienie to prof. dr hab. Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymała za kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej popularnie nazywany „sztuczną kością”.

Było to jedyne wyróżnienie w kategorii innowacyjne odkrycie naukowe. O tym oryginalnym rozwiązaniu w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji pisaliśmy kilkakrotnie.

Biomateriał powstał dzięki wielowątkowej pracy zespołu prof. Grażyny Ginalskiej kierownika Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Badania nad modyfikacją hydroksyapatytu i uplastycznieniem materiału, trwały ponad 10 lat. 

Sukces możliwy był m.in. dzięki specjalnemu granulatowi hydroksyapatytowemu, na bazie którego stworzono unikatowy materiał. Granulat powstał w zespole naukowców z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej, pracującym pod kierunkiem prof. Anny Ślusarczyk.

Zasadniczą zaletą polskiego kompozytu jest znakomita podatność na sterylizację. Ważne, że możliwe jest nasączanie materiału zarówno substancjami antybakteryjnymi, jak i czynnikami wzrostowymi.

Materiał ten może być nieoceniony w stomatologii chociażby jako podkład wypełniający zębodół, na którym osadzano by implanty.

Sama laureatka studzi emocje związane z jej wynalazkiem. W rozmowie z infoDENT24.pl wyjaśniła, że zasadniczo jej materiał znajdzie główne zastosowanie chirurgii urazowej kończyn i ortopedii.

***

Główną ideą Prix Galien jest uhonorowanie wysiłków ludzi, których praca wspomaga ludzkie zdrowie.

Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w wielu krajach m.in.: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz Turcji, Izraelu RPA, oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 2012 roku konkurs odbywa się również w Polsce. Co dwa lata 

Prix Galien ufundował w 1970 roku we Francji farmaceuta Roland Mehl z intencją promowania znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat, nagroda zyskała prestiż i uznanie w wielu krajach. Obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie farmacji i medycyny, którego ranga jest porównywana do Nagrody Nobla.

Nazwa Prix Galien pochodzi od Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki.

Nagroda przyznawana jest firmom i jednostkom, które rozumieją potrzebę inwestowania w badania, najnowszą technologię i innowacyjne produkty lecznicze i wyroby medyczne. Zgodnie z tradycją, w Kapitule Konkursowej zasiadają czołowi naukowcy, posiadający niepodważalną wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby ocenić zgłaszane innowacje.

Czytaj także:
Złoty medal dla biomateriału kościozastępczego
Sztuczna kość prof. Grażyny Ginalskiej z trzema nagrodami „Innova 2013"
Kolejne wyróżnienia dla twórców kompozytu kościozastępczego
Lubelskie uczelnie chcą zarobić na innowacjach w stomatologii

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH