PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica: jak bakterie krążą w rodzinie

kan
11-07-2016, 09:45
Próchnica: jak bakterie krążą w rodzinie Streptococcus mutans - główny sprawca próchnicy
Dziecko może się zarazić próchnicą bardzo wcześnie, nawet w wieku kilku tygodni. Z badań genetycznych bakterii próchnicotwórczych wynika, że głównym źródłem infekcji jest matka, ale nie tylko. Nowe bakteryjne "koneksje" ujawniło badanie przeprowadzone na University of Alabama (USA).

Fakt, że to głównie matka zaraża bakteriami Streptococcus mutans, stwierdzono wielokrotnie, m.in. śledząc populację dzieci w wieku od trzech tygodni do 15 lat. Zarażają jednak tylko te osoby, które mają niewyleczoną próchnicę. Co do stanu zębów nigdy nie ma pewności, więc lepiej jeśli rodzice i dzieci nie korzystają z tych samych sztućców, nie jedzą do spółki kanapek, nie całują dziecka w usta.

Obraz ten nieco zmienia przeprowadzone ostatnio badanie na University of Alabama, które objęło całe rodziny, osoby najbliżej spokrewnione i dalszych krewnych. Okazuje się, że dzieci zarażają się S. mutans także od osób niespokrewnionych z nimi.

Najczęściej w jamie ustnej dzieci bytował więcej niż jeden szczep bakterii próchnicowych (S. mutans), w przeważającej liczbie przypadków wspólny z matką lub innym członkiem rodziny. Jednak aż u 72 proc. dzieci, biorących udział w badaniu prowadzonym przez doktorantkę Stephanie Momeni z University of Alabama, znaleziono także szczepy bakterii, które nie występowały w najbliższej rodzinie. Co wskazywałoby, że pochodzą one od innych osób.

- Według obowiązującej teorii, to matka przekazuje dziecku S. mutans, kontakty z nią są główną drogą infekcji. Tymczasem aż 40 proc. dzieci nie miało wspólnych szczepów z matką – mówi Stephanie Momeni. 22,8 proc. dzieci współdzieliło 37 szczepów z rodzeństwem lub kuzynem z tego samego gospodarstwa domowego, dowodząc jeszcze innego wymiaru wewnątrzrodzinnej wymiany.

U jednej trzeciej dzieci, które miały zupełnie „obce” szczepy bakterii próchnicowych, wyizolowano tylko jeden bakteryjny genotyp. Co wskazywałoby, że z łatwością zakażają, ale nie są klinicznie  ważne i mogą  być wypierane przez inne szczepy, typowe dla rodziny.

Naukowcy oznaczali szczepy bakterii stosując technikę rep-PCR (repetitive extragenic palindromic PCR). Każde ze 119 przebadanych dzieci miało od jednego do dziewięciu szczepów S. mutans.

Więcej: dentistrytoday.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica dzieci  

POLECAMY W SERWISACH