PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Próchnica genetycznie

en
09-02-2017, 09:00
Próchnica genetycznie Znaleziono geny odpowiedzialne za powstawanie wad w budowie szkliwa (fot. pixabay)
Niektórzy ludzie, mimo starannego mycia zębów, mają próchnicę, podczas gdy inni nie tak rygorystycznie przestrzegający higieny jamy ustnej, mogą pochwalić się zębami w idealnym stanie. Naukowcy dowodzą, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży w genach.

Wszyscy ludzie mają takie same bakterie na powierzchni zębów, które atakują szkliwo. Tymczasem nie u wszystkich próchnica w jednakowy sposób niszczy uzębienie. Jak się okazuje, mikroorganizmy większe spustoszenia robią tam, gdzie zewnętrzna warstwa szkliwa tworzącego się na drodze mineralizacji protein, jest wadliwa. 

Naukowcy z University of Zurich jako pierwsi wyizolowali zespół genów odpowiedzialny za produkcję protein biorących udział w tworzeniu szkliwa. W eksperymencie na myszach z różnymi mutacjami tych genów okazało się, że w przypadku każdej zmiany, szkliwo zębów formowało się w wadliwy sposób.
– Dowiedliśmy istnienia bezpośredniego związku między kodem genetycznym tych białek a powstawaniem nieprawidłowej struktury szkliwa. To ważny krok do lepszego zrozumienia samego procesu tworzenia się szkliwa zębów – mówił dr Pierfrancesco Pagella, jeden z autorów pracy.

Twardość i skład szkliwa może wpływać na tempo rozwoju zmian próchnicowych. – Znaleźliśmy potwierdzenie, że próchnica nie jest zależna jedynie od bakterii, ale także od odporności zęba na proces próchnicotwórczy – podsumował eksperyment prof. Thimios Mitsiadis z Oral Biology at the Center of Dental Medicine.  Bakterie i ich toksyczne produkty szybciej penetrują szkliwo mające mniej stabilną strukturę. A to prowadzi do ubytków, pomimo starannej higieny jamy ustnej.

Najnowsza praca szwajcarskiego zespołu otwiera nowe możliwości w profilaktyce próchnicy.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   szkliwo   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH