PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Problemy z zębami osób uzależnionych od narkotyków, czy to może dziwić?

ms
17-03-2017, 12:27
Problemy z zębami osób uzależnionych od narkotyków, czy to może dziwić? Ludzie uzależnieni mają problemy z uzębieniem (foto: pixabay)
Naukowe czasopismo Addiction zaprezentowało wyniki badań nad stanem zdrowia jamy ustnej u osób uzależnionych od narkotyków.

 

Analizą objęto 28 badań przeprowadzonych w ostatnich latach na całym świecie. Uczestniczyło w nich łącznie 4086 uzależnionych pacjentów. Ich stan uzębienia porównano z grupą 28031 osób, które nie borykały się z uzależnieniem.

Badania „A systematic review and meta-analysis of the association between poor oral health and substance abuse” opisano w Addiction  112: doi:10.1111/add.13754. Wykonali je: Baghaie H, Kisely S, Forbes M, Sawyer E, oraz Siskind DJ.

Jaki jest sens realizowania tego typu analiz? Nie trzeba nawet przytaczać wyników, bo te są oczywiste.

Grupa osób, która podjęła wysiłek badawczy, wskazała na szereg przyczyn powodujących to, że pacjenci uzależnieni od substancji psychotropowych mają poważne problemy z utrzymaniem należytego zdrowia jamy ustnej.

Są wśród nich: niedostatek śliny (wysuszona śluzówka na skutek zażywania narkotyków), ponadprzeciętna częstotliwość występowania bruksizmu, zgubny wpływ związków, które zawiera większość narkotyków np. kokaina - szczególnie na przyzębie. Okazuje się, że uzależnieni zdecydowanie częściej sięgają po słodycze niż statystycznie ludzie wolni od nałogu.

Poza tym w stanie, w jakim znajdują się osoby zażywające narkotyki, zdecydowanie mniejszą wagę przywiązuje się do dbałości o higienę uzębienia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że narkomanii, kryjąc się ze swoim uzależnieniem, rzadko odwiedzają dentystę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH