PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prehistoryczna płytka nazębna dowodem na stosowanie aspiryny

smn
30-03-2017, 08:40
Prehistoryczna płytka nazębna dowodem na stosowanie aspiryny Kamień nazębny to kronika życia sprzed dziesiątków tysięcy lat (fot. wikipedia)
Naukowcy twierdzą, że Neandertalczycy stosowali roślinne leki przeciwbólowe. Dowodów dostarcza kamień nazębny, najstarszy jaki do tej pory badano.

Płytka nazębna „przechwytuje” mikroorganizmy, które żyją w jamie ustnej oraz patogeny układu oddechowego i pokarmowego, ponadto ślady pokarmu, które dostają się między zęby i w ten sposób zostaje zachowane DNA sprzed tysięcy lat – mówi autorka badań dr Laura Weyrich z Australian Centre for Ancient DNA. 

Genetyczna analiza tego zamkniętego w nazębnej płytce DNA pozwala podejrzeć tryb życia Neandertalczyków, prześledzić ich dietę, stan zdrowia a także sposób w jaki środowisko wpływało na ich zachowania. Próbek do badań dostarczyły 4 czaszki Neandertalczyków z jaskini Spy w Belgii oraz El Sidron w Hiszpanii. Ich wiek oszacowano na 42-50 tys. lat. Noszą najstarszy kamień nazębny jaki był kiedykolwiek genetycznie badany.

- Neandertalczycy z jaskini Spy jedli nosorożce włochate, dzikie owce i grzyby, natomiast ci z El Sidron chyba wcale nie jedli mięsa, za to ich dieta obfitowała w produkty roślinne – orzechy, mech, grzyby, korę drzew. To oznacza zupełnie odmienny tryb życia – mówi dr Alan Cooper, dyrektor ACAD.

Jeden z Neandertalczyków z terenu Hiszpanii cierpiał z powodu ropnia okołozębowego co można było wywnioskować ze śladów na jego żuchwie. Kamień nazębny ujawnił, że mieszkaniec obecnej Hiszpanii miał także pasożyty układu pokarmowego, które powodowały ostrą biegunkę. Chory jadł korę z topoli, nie przypadkiem bowiem zawiera ona kwas salicylowy, który uśmierza ból i jest aktywnym składnikiem aspiryny. Co więcej próbka kamienia ujawniła także obecność Penicilium - pleśni produkującej naturalny antybiotyk.

- Najwyraźniej Neandertalczycy mieli dużą wiedzę na temat leczniczych roślin oraz ich różnorodnych przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwości – mówi Cooper. Stosowanie antybiotyków jest o tyle zaskakujące, że współczesny człowiek zaczął się nimi kurować dopiero 40 tys. lat później. 

Neandertalczycy mieli także podobne patogeny bakteryjne, także te powodujące próchnicę i choroby dziąseł. Zsekwencjonowany genom bakterii jamy ustnej dowodzi, że Neandertalczycy i ludzie wymieniali się patogenami jeszcze 180 tys. lat temu, długo po tym, jak rozdzielili się i utrwalili różnice jako już odrębne gatunki.

Ostatnie odkrycia pokazują, w jak szybkim tempie zmieniał się mikrobiom jamy ustnej. Jego skład jest ściśle powiązany z ilością mięsa w diecie. Neandertalczycy z terenu Hiszpanii pod tym względem zbliżeni są do szympansów i innych przodków człowieka z Afryki. W przeciwieństwie do nich Neandertalczycy z terenu Belgii mieli skład bakterii przypominający wczesnych łowców i zbieraczy, są więc bliżej współczesnego człowieka i pierwszych rolników.

- Drastyczne zmiany w składzie pokarmu w ciągu tysięcy lat znacząco zmieniają skład bakterii co ma ogromny wpływ na ogólne zdrowie – podsumowuje wyniki prof. Keith Dobney, z University of Liverpool.


Więcej: nature.com

Czytaj także: Neandertalczyk z wyjątkowo zdrowymi zębami

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   kamień nazębny  

POLECAMY W SERWISACH