PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Prąd – idealne znieczulenie dla dentofobów

ms
21-01-2016, 08:10
Prąd – idealne znieczulenie dla dentofobów U dentysty bez bólu, ale pod prądem (foto: pixabay)
Potraktowanie prądem pacjenta, który boi się borowania, a na widok igły ze środkiem znieczulającym - panikuje - nie brzmi najlepiej, jednak naukowcy z University of Sao Paulo (Brazylia) spraktykowali, że delikatne impulsy elektryczne mogą dentofobów skutecznie uchronić przed bólem.

Proces nazywa się jonoforezą i polega wzmacnianiu działania lidokainy i prylokainy aplikowanych w postaci żelu. Prąd o stałym natężeniu powoduje kilkunastokrotny wzrost prędkości przenikania środków znieczulających przez błonę śluzową. Metodę tę dotychczas stosowano przede wszystkim przy: bólach stawów i kręgosłupa, nerwobólach, stanach zapalnych. Główną zaletą tej formy podawania znieczulenia jest jej bezbolesność.

Metoda jest w zasadzie sprawdzona, naukowcy pracują obecnie nad skonstruowaniem modelu urządzenia, za pośrednictwem którego możliwe byłoby bezpieczne aplikowanie impulsów elektrycznych wewnątrz jamy ustnej.

Prowadząca badania prof. Renata Fonseca Vianna Lopez twierdzi, że nad podobną metodą znieczulania, ale z udziałem nanocząsteczek, brazylijscy naukowcy pracują w przypadku chorób skóry i oczu.

Wyniki pracy specjalistów z University of Sao Paulo opublikowano na łamach czasopisma "Colloids and Surfaces B: Biointerfaces".

Więcej: medicalnewstoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   badania naukowe   znieczulenia  

POLECAMY W SERWISACH