PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Powłoki przeciwzużyciowe przydatne w stomatologii

ms
05-02-2018, 09:27
Powłoki przeciwzużyciowe przydatne w stomatologii Dr inż. Magdalena Łępicka w pracy (źródło FB)
Dr inż. Magdalena Łępicka dołączy do interdyscyplinarnego zespołu, którego zadaniem  jest opracowanie nowoczesnych powłok przeciwzużyciowych mogących mieć zastosowanie w stomatologii.

- Będziemy realizować projekt, który ma na celu zwiększenie trwałości implantów stomatologicznych. Wielokrotne zdejmowanie protezy stomatologicznej mocowanej na implantach powoduje, że elementy te mogą ulegać szybkiemu zużyciu. Naszym zadaniem będzie stworzenie takiej powłoki, aby implanty były mocne, wytrzymałe i służyły jak najdłużej - tłumaczy dla plusuporannego.pl dr inż. Magdalena Łępicka.

- Istnieją materiały metaliczne odporne na korozję, ścieranie czy wielokrotnie mocowanie. Niezwykle trudną sztuką jest skomponowanie stopu wolnego od pierwiastków szkodliwych, np. o działaniu alergizującym. Możemy jednak polepszyć właściwości warstwy powierzchniowej sprawdzonych materiałów i zadbać o bezpieczeństwo ich stosowania poprzez nanoszenie nowoczesnych powłok - wyjaśnia specjalistka z Politechniki Białostockiej.

Magdalena Łępicka, adiunkt w Katedrze Inżynierii Materiałowej i Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, została zaproszona na staż naukowy w International Iberian Nanotechnology Laboratory w Portugalii. Jest to instytucja naukowa powołana w 2005 r. z inicjatywy rządów Hiszpanii i Portugalii w celu tworzenia nowoczesnych rozwiązań z zakresu nanotechnologii.

Główne obszary działalności Instytutu to nanomedycyna, nanobiotechnologia oraz nanoelektronika. W Instytucie prace badawcze prowadzi kilkuset naukowców z całego świata.

Dr inż. Magdalena Łępicka jest absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W 2017 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską pt. "Wpływ modyfikacji powierzchniowej wybranych biomateriałów metalicznych na ich charakterystyki tarciowe i korozyjne". Praca powstała pod opieką prodziekan Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Małgorzaty Grądzkiej-Dahlke.

źródło: FB Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej

***

Prace nad materiałami, które mogą być użyteczne w stomatologii muszą uwzględniać wiele ograniczeń. Jedną z wad tego typu kompozytów jest ich duża reaktywność z materiałem współpracującym.

Tlenki Al, Zr, Be co prawda wykazują dużą stabilność oraz małą skłonność do wzajemnego oddziaływania, posiadają jednak mniejszą twardość, ale również mniejszą kruchość.

Z kolei materiały z grupy kowalencyjnych w wysokiej temperaturze zachowują dużą twardość jednocześnie mają małą stabilność i cechują się złą przyczepnością.

Teoretycznie możliwe jest opracowanie materiału, który byłyby jednorodny w całej objętości. Taka produkcja byłaby jednak bardzo droga. Dlatego wciąż pracuje się nad materiałami tańszymi z odpowiednio zmodyfikowaną warstwą powierzchniową, zapewniającą pożądane właściwości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
materiałoznawstwo  

POLECAMY W SERWISACH