PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Powiększyła się rodzina biomateriałów pochodzenia naturalnego

ms
01-08-2014, 10:48
Powiększyła się rodzina biomateriałów pochodzenia naturalnego 4bone XBM nowa generacja biomateriałów (foto: archiwum)
Bez zaawanasowanych technologicznie biomateriałów nie mogłaby się rozwijać implantologia. Ostatnio na drodze rozwoju pojawił się kolejny punkt: 4bone XBM. Na polski rynek wprowadzają go Garmed i MIS Poland.

Szacuje się, że procesy odtworzenia brakującej kości konieczne są nawet w 40 - 45 przypadkach na 100 zabiegów wszczepianych implantów. Osadzenie implantów w wielu przypadkach niemożliwe jest ze względu na postępujący proces zaniku kości szczęki. Nadzieję przyniosły biomateriały syntetyczne, takie jak 4bone BCH i BondBone.

Nie tylko syntetyczne
Druga grupa materiałów - pochodzenia naturalnego - wzbogaciła się ostatnio o 4bone XBM (preparowany z kości bydlęcych). Zasada tworzenia tego typu biomateriałów jest podobna - należy dążyć do usunięcia wszelkich składników organicznych. Jest to niezbędne, gdyż trzeba uzyskać materiał wolny od białek, mogących przecież alergizować i przenosić choroby. Pożądana jest struktura fizycznie i chemicznie porównywalna do zmineralizowanej macierzy kości ludzkiej (zawierającej tylko naturalne składniki mineralne).
Dzięki unikatowym właściwościom 4bone XBM znajduje zastosowanie jako materiał osteokondukcyjny wspierający regenerację kości. Architektura ubeleczkowania tego materiału, ze strukturą wzajemnego łączenia makro i mikro porów, umożliwia proces wrastania nowego unaczynienia w miejscu regeneracji kości. W ten sposób maksymalizowany jest potencjał dla angiogenezy.

Technologie zapewniające bezpieczeństwo
Sposoby produkowania biomateriałów pochodzenia zwierzęcego są pilnie strzeżone. Nie inaczej jest w przypadku wytwarzanego w USA 4bone XBM. Zasadnicze znaczenie w tego typu produkcji ma zagwarantowanie bezpieczeństwa późniejszym użytkownikom. Jak się dochodzi do wysokich standardów?
W przypadku 4bone XBM, ścisła kontrola zaczyna się już na etapie wydzielenia osobnej farmy dla krów i otoczenia ścisłą kontrolą weterynaryjną zwierząt, z których materiał będzie pozyskiwany. Wytwórcy znają pochodzenie materiału m.in. pod względem genetycznym, znają stan zdrowia zwierząt, sposób ich karmienia oraz wiek. Biomateriał produkowany jest z kości gąbczastej krów mających nie więcej niż 30 miesięcy.
W ten sposób z najwyższą pieczołowitością wysegregowany materiał poddawany jest procesowi usunięcia składników organicznych, w czasie którego stosuje się metody ekstrakcji chemicznej i obróbki cieplnej. Twórcy 4bone XBM zapewniają, że w procesie tym nie jest stosowana obróbka termiczna w wysokiej temperaturze (wykorzystywana w konkurencyjnych produktach). W ten sposób udało się uniknąć zaburzeń porowatości materiału, a w efekcie wyeliminować negatywny czynnik wpływający na procesy regeneracji kości.

POLECAMY W SERWISACH