PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polskie repliki zębów z medalem „Nowych Technologii” w Bangkoku

ms
16-02-2018, 08:42
Polskie repliki zębów z medalem „Nowych Technologii” w Bangkoku Polski medal na IPITEx 2018
Złoty medal na targach nowych technologii „Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 dla naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za „Light cured stomatological replica”.

Złoty medal za „Light cured stomatological replica”.zdobyli dr hab. Marek Macko prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i mgr Zbigniew Szczepański z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW.

Światłoutwardzalne fantomy stomatologiczne wykorzystują zarówno skany 3D jak i informacje z obrazowania medycznego.

Nowatorska procedura tworzenia replik zębów bazuje na przeźroczystej komorze zawierającej kształt replikowanego zęba, która zostaje wypełniona monomerem reagującym z promieniowaniem UV. Proces polimeryzacji, a co za tym idzie ustalania kształtu replikowanego zęba, trwa od 30 do 90 sekund.

Komora po zamknięciu jest gotowa do ponownego wypełnienia monomerem (wytwarzania kolejnych fantomów stomatologicznych). Fantomy mogą zawierać również zaprojektowaną wadę np. w postaci wtopionej końcówki narzędzia, mogą też posiadać różnego typu stany chorobowe).

Od 2 do 6 lutego 2018 r. w Bangkoku odbyły się targi nowych technologii „Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018. Pięciodniowe wydarzenie zorganizowała Narodowa Rada Badań Naukowych Tajlandii (NRCT). Delegacje z kilkudziesięciu krajów przedstawiły setki innowacyjnych rozwiązań.

Po dwudniowych prezentacjach i naradach podczas uroczystego bankietu ogłoszono wyniki, które przedstawicielom Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przyniosły złoty medal.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
targi   zęby  

POLECAMY W SERWISACH