PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polski wątek w implantach

19-08-2013, 05:10
Polski wątek w implantach (źródło: Wikipedia)
Polski wątek w implantach (źródło: Wikipedia)
Nie często zdarza się informować o naukowych osiągnięciach polskich uczonych, które mają zastosowanie w branży stomatologicznej. Dokonania dr Bożeny Tyliszczak oraz dr Agnieszki Sobczak - Kupiec z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej są takim wyjątkiem.

Obie uczone zajmują się m.in. połączeniami hydroksyapatytu z polimerami - w wyniku czego powstaje materiał, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako implant przeznaczony do regeneracji ubytków kostnych.

Hydroksyapatyt pozyskiwany jest z kości zwierzęcych według technologii zapewniającej uzyskanie materiału o pożądanych właściwościach fizykochemicznych oraz biologicznych. Kreowane w ten sposób struktury są bazą materiałów na implanty, które sprawdzają się przede wszystkim w stomatologii (w implantach) i chirurgii kostnej.

Dr inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec i dr inż. Bożena Tyliszczak są finalistkami trzeciej edycji programu rządowego "Top 500 Innovators Science, Management, Commercialization".

Laureaci mają zapewniony staż w jednej z dwóch amerykańskich uczelni w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w Uniwersytecie Stanford (jesień 2013 r.).

Top 500 Innovators Science, Management, Commercialization jest największym programem szkoleniowym dla pracowników polskich jednostek naukowych, prowadzących badania w obszarze m.in. nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Uczestnicy programu są wybierani w drodze konkursu. Do końca 2015 roku w "Top 500 Innovators" udział weźmie 500 polskich młodych naukowców.

Patrz także:
Rośnie rynek implantów, bo Europa i Polska się starzeją
Implanty: drogie ale opłacalne

Obluzowanie implantu w kości Polacy pracują nad rozwiązaniem problemu

Prefabrykacja bioimplantu kluczem do leczenia rozległych ubytków kostnych

Implanty: ceny spadają

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   implanty   bioimplanty   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH