PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polimeryzacja w sekundę

04-12-2012, 06:11
Polimeryzacja w sekundę (źródło: CMS Dental)
Polimeryzacja w sekundę (źródło: CMS Dental)
Kilkanaście lat temu specjaliści przekonywali, że zupełną nowością w dziedzinie lamp polimeryzacyjnych, która w niedalekiej przyszłości może stać się standardem, jest technologia niebieskich diod elektroluminescencyjnych (LED). Zapowiadali, że zapewnią one sprawność ponad dziesięciokrotnie wyższą niż lampy halogenowe, gdyż długość emitowanych fal jest lepiej dostosowana do fotoinicjatorów stosowanych w obecnych kompozytach. Czy przypuszczali, że polimeryzacja będzie trwała tylko 1 sekundę?

 

Przewidywania naukowców spełniły się z nawiązką. Urządzenia do polimeryzacji oparte na technologii LED mają niskie zapotrzebowanie energetyczne, dzięki dużej wydajności energetycznej diod elektroluminescencyjnych. Są wolne od kabli i pracują szybko. Niektóre bardzo szybko.

Czytaj także: Jak działa spektrofotometr?

 
Polimeryzacja dla zaawansowanych
Polimeryzacja to reakcja, w wyniku, której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej zwane monomerami lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych. W wyniku procesu powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer.

Aby zrozumieć teorię inicjacji procesu polimeryzacji trzeba poznać zjawiska mechaniki kwantowej, w szczególności teorię dualizmu korpuskularno-falowego, według której światło jest jednocześnie falą i cząstką materii. Foton niesie ze sobą porcję energii i masy, którą w całości może oddać w momencie zderzenia z innymi cząstkami elementarnymi. Jego energia zależy od jego prędkości i od częstości promieniowania, z którym biegnie. Prędkość fotonu równa jest zawsze prędkości światła.

Aby zatem przekazać kompozytowi odpowiednią ilość energii niezbędną do tworzenia wolnych rodników w wyniku reakcji fotonów światła z cząsteczką fotoinicjatora, światło musi mieć określoną długość fali (częstotliwość).

 
Polimeryzacja idealna?
Już kilkanaście lat temu naukowcy obliczyli, że idealna lampa powinna emitować światło w zakresie długości fali od 400 nm do 500 nm. Dziś warunek ten udaje spełnić się większości producentom. Niespodziewanie, rozpoczęła się walka o to, komu uda się optymalną wartość osiągnąć najszybciej.

W tej kategorii liderem wydaje się być produkt firmy CMS Dental  lampa polimeryzacyjna Flash Max P3. Tylko czy wyścig z czasem właściwie ma sens? W przypadku dużego ubytku, stosując warstwową technikę odbudowy trzeba zastosować nawet pięć lub więcej warstw materiału. Używając Flash Max P3, każda warstwa naświetlana jest przez 1 sekundę, a ostatnia przez 3 sekundy. Całkowity czas polimeryzacji w przypadku pięciu warstw materiału wyniesie zaledwie 7 sekund, podczas gdy standardowe lampy diodowe, aby uzyskać ten sam efekt potrzebują 60 sekund (4x10 s + 1x20 s), a lampy halogenowe nawet 120 sekund (4x20 s + 1x40 s).

Czytaj także: Lasery diodowe do tkanek miękkich

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   polimeryzacja   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH