PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podtlenek azotu zdobywa pacjentów

Ewa Nieckuła
09-03-2018, 11:55
Podtlenek azotu zdobywa pacjentów Podtlenek azotu uwalnia małych pacjentów od lęku przed dentystą (fot. pixabay)
Problem dentofobii rozwiązuje podtlenek azotu – bezpieczny dla pacjenta, łatwy w zastosowaniu i ułatwiający wykonanie wielu zabiegów, przekonywała dr n. med. Justyna Witalińska-Łabuzek podczas swojego wykładu na Krakdent 2018.

Osoba z dentofobią nie jest w stanie sama sobie pomóc. Jeśli stomatolog pomoże przełamać ten lęk przed leczeniem, będzie miał w niej najwierniejszego pacjenta. Teoretycznie na paniczny strach przed dentystą cierpi tylko 5-7 proc. ludzi, ale w praktyce to nie jest rzadka przypadłość. W moim 100-tysięcznym mieście tacy pacjenci zdarzają się całkiem często, mówiła dr n. med. Justyna Witalińska-Łabuzek z Jaworza, podczas swojego wykładu na Krakdent 2018. Poza pacjentami z dentofobią podtlenek azotu ułatwia leczenie dzieci, które nie chcą współpracować oraz osoby niepełnosprawne.

Stosowanie podtlenku azotu różni się tym od znieczulenia ogólnego, że następuje sedacja bez wyłączenia świadomości, ale ból i strach znikają. Dorośli pacjenci opisują swoje doznania pod wpływem tego gazu jako niezwykle przyjemne i porównują je do upojenia alkoholem lub narkotykowego, dzieci mówią „o lataniu na dywanie”. Nieprzyjemne myśli, z którymi przekraczają próg gabinetu stomatologa całkowicie znikają.

To co ważne dla dentysty – zostają zachowane wszystkie podstawowe odruchy, w tym także odruch gardłowy. Nie ma więc ryzyka, że pacjent zachłyśnie się własną śliną lub wodą.
W jakich procedurach można stosować podtlenek gazu? Dr Witalińska-Łabuzek stosuje go do leczenia zachowawczego, zabiegów chirurgicznych takich jak usunięcie zęba zatrzymanego, w endodoncji, gdy spodziewa się dużych trudności w znieczuleniu miazgi zmienionej zapalnie w zębach trzonowych dolnych, przy zabiegach usuwania kamienia u pacjentów z paradontozą – niektórzy nie tolerują odgłosów skalera, ale też mają odsłonięte korzenie i dużą nadwrażliwość zębów. Podtlenek azotu jest bezpieczny dla pacjentów z nadciśnieniem i astmą (nie podrażnia dróg oddechowych). U dzieci stosuje go, gdy ukończą drugi rok życia i potrafią świadomie kontrolować oddychanie przez nos.

Ważne jednak, by dziecko miało drożne drogi oddechowe, zdecydowanym przeciwskazaniem jest zapalenie ucha środkowego, czy zapalenie zatok, ostrzegała dr Witalińska-Łabuzek. Podanie podtlenku azotu to prosta procedura, wszystkie przygotowania może przeprowadzić asystentka stomatologiczne.

Na początku dziecko jest inhalowane przez maseczkę nosową w pozycji siedzącej, gdy ogląda bajkę. Z chwilą, gdy przestaje się interesować filmem, opadają mu ręce i nogi, jest gotowe do zabiegu.
Mały pacjent, którego strach zniknął pod wpływem gazu medycznego, szerzej otwiera usta, siedzi spokojnie, rzadziej przełyka ślinę, której wydzielanie ulega zmniejszeniu, nie ma odruchu wymiotnego – to wszystko sprawia, że procedury adhezyjne i lakowanie można szybko i bezproblemowo wykonać, podsumowuje dr Witalińska-Łabuzek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sedacja wziewna   dziecko w gabinecie   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH