PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Podróbki zalewają Wielką Brytanię

Guardian/ŁS
08-01-2015, 11:14
Podróbki zalewają Wielką Brytanię Wielka Brytania zalana falą podrabianego sprzętu dentystycznego (fot. sxc.hu)
Ponad 12 tys. produktów stomatologicznych o niskiej jakości trafiło w ręce brytyjskich lekarzy dentystów. Fala podróbek może być wkrótce groźna dla całej Europy.

Większość sprzętu i materiałów pochodzi z Chin i Pakistanu. Dystrybucja produktów odbywa się przede wszystkim poprzez popularne serwisy aukcyjne: Amazon, eBay, czy Alibaba. Nabywców kusi przede wszystkim atrakcyjna cena.

Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA), czyli agencja, która bada rynek medyczny pod kątem jakości sprzętu informuje, że wśród podróbek „królują" niskiej jakości wypełnienia (stwierdzono ponad 3 tys. przypadków) oraz wiertła (prawie 400). Eksperci podkreślają, że ich stosowanie grozi niebezpieczeństwem. Narzędzia potrafią dosłownie rozpaść się w jamie ustnej pacjenta.

Groźne dla zdrowia są również podrabiane aparaty rtg. Wiadomo, że aż 24 takich urządzeń trafiło do gabinetów dentystycznych. Stwierdzono, że ich  promieniowanie jest wyższa od wymaganych norm.

Brytyjscy stomatolodzy skusili się także na podrabiane lampy polimeryzacyjne (ponad 600 sztuk), dmuchawki oraz turbiny.

Edmund Proffitt z British Dental Industry Association zauważa, że firmy podrabiające sprzęt stomatologiczny są coraz bardziej wyrafinowane. Produkują nowoczesny sprzęt przy użyciu materiałów i technologii o bardzo niskiej jakości. Co istotne, opakowania sprzętu do złudzenia przypominają oryginały.

MHRA i BDIA nie chcą wywoływać paniki wśród dentystów i pacjentów, ale apelują - przede wszystkim do tych pierwszych - o czujność i rozwagę w trakcie zakupów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH