PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Po winie koniecznie do dentysty

adelaide.edu, ms
10-04-2015, 13:47
Po winie koniecznie do dentysty Stomatologiczny alert dla wielbicieli win (foto: sxc.hu)
Naukowcy z University of Adelaide (Australia) alarmują - wielbiciele win w sposób szczególny narażeni są na erozję szkliwa zębów. W wyjątkowo niekorzystnej sytuacji znajdują się testerzy win.

Naukowcy przeprowadzili w uniwersyteckim laboratorium School of Dentistry of Adelaide serie doświadczeń symulujących krótkie, jednominutowe, powtarzające się degustacje win, przeprowadzane regularnie przez testerów win.

- Wystarczy zaledwie kilkuminutowy kontakt szkliwa z zawartymi w winach, kwasami, aby w sposób zasadniczy osłabić warstwę ochronną zębów - utrzymuje dr Sarbin Ranjitkar z Centre for Orofacial Research and Learning (University School of Dentistry w Adelajdzie).

To oczywiste że w sposób szczególny na problemy z ochroną zębów narażeni są testerzy win, którzy każdego dnia analizują walory smakowe od 20 do 150 próbek win.

Dr Sarbin Ranjitkar apeluje, aby osoby, które dołączyły wino do codziennej diety, poinformowały o tym swojego dentystę. Dla tych osób zalecenia przygotowali specjaliści z Centre for Orofacial Research and Learning in the University's School of Dentistry we współpracy z zespołem prof. Sue Bastian, ze School of Agriculture, Food and Wine.

Zalecana jest m.in. remineralizacja szkliwa ze pośrednictwem specyfików bogatych w wapń, fosfor i fluor, systematyczne żucie gumy - w celu stymulacji większej niż zazwyczaj ilości śliny. Wskazane jest przepłukiwanie jamy ustnej wodą po każdorazowym spożyciu wina. Warto także po degustacji wina używać do mycia zębów zamiast standardowej szczoteczki palca dłoni z nałożoną na niego niewielką ilością pasty, gdyż w ten sposób minimalizuje się ryzyko uszkodzenia, osłabionego działaniem kwasów, szkliwa.

Źródło: adelaide.edu.au

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH