• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyny do płukania jamy ustnej pomagają w terapii onkologicznej

ms
04-05-2017, 11:24
Płyny do płukania jamy ustnej pomagają w terapii onkologicznej Płyny do płukania ust jako środek ochronny w terapii onkologicznej (foto: pixabay)
Powszechnie dostępne i tanie w użyciu standardowe płyny do płukania jamy ustnej, wytwarzane na bazie deksametazonu, są znakomitym środkiem przeciwdziałającym „stomatologicznymi” powikłaniom towarzyszącym terapii przeciwnowotworowej, a występującym w postaci zmian zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (mucositis).

Powikłanie to występuje u ponad 85 proc. pacjentów leczonych za pomocą radioterapii w przypadku nowotworów głowy i szyi, u ponad 75 proc. pacjentów po transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz u 40 proc. pacjentów poddawanych chemioterapii w przebiegu guzów litych.

Uszkodzeniu błony śluzowej towarzyszy ból, obrzęki oraz owrzodzenia. W trakcie terapii onkologicznych dochodzi często także do zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych (suchość), a także do uszkodzenia tkanek zmineralizowanych zębów.

Płyny do płukania jamy ustnej na bazie deksametazonu, który ma silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe, zdecydowanie obniżają ryzyko wystąpienia mucositis w nasilonej postaci u pacjentek w trakcie leczenia onkologicznego z zaawansowaną chorobą nowotworową raka piersi. Takie wnioski płyną z badania wykonanego przez zespół profesor Hope S. Rugo z University of California w San Francisco.

W eksperymencie uczestniczyło 85 kobiet z rakiem piersi. Po ośmiotygodniowym stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej uzyskano 61 proc. redukcję występowania mucositis, biorąc pod uwagę średni stopień nasilenia chorobowych objawów wg klasyfikacji CTCAE (stopnie 1 - 5, gdzie 1 - przypadki najłagodniejsze). Podano, że przy stopniu drugim redukcja niepożądanych objawów sięgała aż 91 proc.

Wyniki pracy badaczy z University of California opublikowane zostały 14 marca 2017 r. w The Lancet Oncology.

Komentujące wyniki tych badań dr Laura M. Spring i dr Aditya Bardia, pracujące w Massachusetts General Hospital Cancer Center oraz w Harvard Medical School w Bostonie, zwracają uwagę, że badania, w których uczestniczyły kobiety poddane terapii onkologicznej, nie były randomizowane, trudno zatem o uznanie przedstawionych wyników za w pełni reprezentatywne.

Tak czy inaczej rozpoczęła się dyskusja czy podawane profilaktycznie płyny do płukania ust nie powinny być standardem w terapii onkologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH